Eritema nodozum (EN) je sve češće obolenje dečeg doba, a karakteriziraju ga kožne promene, uz blagi poremećaj općeg stanja. Kožne promene se lokalizuju pretibijalno u obliku crvenih do ljubičastih mekanih nodula, koji se nalaze iznad nivoa kože, ali i duboko u koži ili potkožnom tkivu.
Predstavlja hipersenzitivnu reakciju kasnog tipa na infekce, inflamatorne bolesti, lekove, pa i nutritivne alergene. Pre svega je potrebno istražiti postojanje vodećeg uzroka. Često je infekcija uvod u ove promene, bilo da se radi o streptokoknom faringitisu, tuberkulozi, histoplazmozi, kokcidiomikozi i sl. EN je nekad prva manifestacija inflamatornih obolenja creva, sarkoidoze i spondiloartropate. Raš se može razviti i nakon ekspozice sulfonamidima, fenitoinu oralnim kontraceptivima.
Mada je dijagnoza klinička, imperativno je isključiti postojanje specifičnog obolenja, streptokokne infekce i sistemskih obolenja.
U laboratorijskim nalazima često su prisutni pozitivni parametri inflamace (ubrzana SE, pozitivan i/ili poviše CRP). Potrebno je osim osnovnih laboratorijskih nalaza uraditi radiografiju pluća, testove na streptokoknu infekciju (bris guše i nosa, brze antigenske testove i ASTO), te imunološko-reumatološku obradu.
U teškim slučajevima promene se vide duž cele noge, pa čak mogu biti zahvaćeni i gornji ekstremiteti. U toku nekoliko sedmica mogu se javiti recidivi, što je ponekad udruženo s povišenom temperaturom. Mada su promene samoizlečive, tretman bi trebalo prilagoditi osnovnom obolenju.
U diferencijalnoj dijagnozi dolazi celulitis, ujed insekta, kontaktni dermatitis, tromboflebitis, gljivične infekce kože.
U tretmanu se, osim lokalnih antiflogistika, mogu ordinirati analgetici, askorbinska kiselina, mirovanje, elevacija zahvaćenih ekstremiteta.
Henoch-Schönlein purpura
Obolenje je poznato i kao anafilaktoidna purpura, a predstavlja najčešću netrombocitopenijsku purpuru dečeg doba.
Etiologija je nepoznata, ali se često može dovesti u vezu s prethodnom infekcijom gornjeg respiratornog trakta.
Najčešće se javlja između druge i osme godine, i to prvenstveno u zimskim mesecima i u većem broju kod dečaka.
Specifična patogeneza ne poznata, ali je dokazana kod aktivne bolesti veća koncentracija citokina, alfa faktora tumorske nekroze, interleukina-6, ASO antitela. Smatra se da je to IgA posredovan vaskulitis malih krvnih sudova, jer su imunofluorescentnom tehnikom nađeni depoziti IgA i C3 komponente komplementa u malim krvnim sudovima kože i glomerula bubrega.
Obolenje obično ima akutan početak, ali se simptomi i znaci mogu postepeno razvijati u toku nekoliko sedmica ili meseci. Prvi znaci su umereno povišena temperatura i umor, a na ovo se nadovezuju klinički simptomi u ovisnosti o primarnoj lokalizaciji promena na krvnim sudovima (koža, gastrointestinalni trakt ili bubrezi).
Za ovu bolest karakterističan je raš, koji počinje kao ružičasta makulopapulozna ospa što u početku bledi na pritisak, ali progredira do petehe i palpabilne purpure. Promene vremenom menjaju boju, kao i hematom. Kožne erupce imaju tendenciju da se pojavljuju u grupama u periodu 3-10 dana ili taj intreval može biti varijabilan – od nekoliko sedmica pa i 3-4 meseca. U malog broja pacenata recidiv ospe se javlja u toku prve godine nakon inicijalnog pojavljivanja, a nekad i nakon više godina. Kožne promene su dominantno na ekstenzornim stranama donjih ekstremiteta, gluteusima, a ako se javljaju na gornjim ekstremitetima onda ponovo na ekstenzornim stranama ruku. Na koži trupa ospa je manje izražena ili je nema. Vaskulitis krvih sudova kože dovodi do lokalnog angioedema oko struka, na vratu, kao i mestima pojačane rastegljivosti kože, kao što su očni kapci, usne, skrotum, dorzum stopala i šaka.
Artritis je prisutan u više od dve trećine dece i obično se lokalizira na kolenima ili skočnim zglobovima, sa seroznim intraartikularnim izlevom koji prolazi u toku nekoliko dana bez zglobnog oštećenja.
Vaskulitis i edem sluznice gastrointestinalnog trakta dovodi do abdominalnih bolova. Više od pola pacenata ima okultnu melenu, prolev sa ili bez vidljive krvi i hematemezu. Kao ozbiljna komplikacija može se javiti intususcepcija, koja je ileocekale lokalizace, a na nju upućuje želatinozna stolica boje ribizle.
Zahvaćenost bubrega je u 25-50% bolesnika, a prezentira se hematurijom. Može se javiti hepatosplenomegalija i limfadenopatija za vreme akutne faze bolesti, kao i hemorage na drugim nekada vrlo ozbiljnim lokalizacijama, kao što je centralni nervni sistem.
U diferencijalnoj dijagnozi dolazi meningokokna sepsa, Kawasakeva bolest, sistemska forma reumatoidnog artritisa itd.
Rutinski laboratorijski testovi nisu specifični niti imaju dijagnostičku vrednost. Sedimentacija etritrocita je ubrzana, uz umerenu anemiju, leukocitozu i tormbocitozu. Često su prisutni imuni kompleksi i povišene vrednosti IgA I IgM. Antinuklearna antitela i reumatoidni faktor su negativni. Stolica na benzidin može otkriti okultna gastrointestinalna krvarenja, a pretraga urina proteinuriju, eritrocituriju i leukocituriju.
Defintivna dijagnoza vaskulitisa postavlja se biopsijom, koja potvrđuje leukocitoklastični angitis.
Tretman je simptomatski: adekvatna hidracija, deta, kontrola bola. Najozbiljne su intestinalne komplikace, koje se tretiraju kortikosteroidima (1-2 mg/kg/24 sata u periodu 2-3 sedmice), a kada je to neophodno (intususcepcija ili perforacija creva) onda i operativna intervencija.
Tretman zahvaćenosti bubrega se ne razlikuje od tretmana drugih akutnih glomerulonefritisa. Kod trombocitoze mogu se dati male doze salicilata da smanje rizik od hiperkoagulacionog statusa.
Prognoza ovog vaskulitisa je dobra. Manje od 1% pacenata razve perzistentno obolenje bubrega.