NEUROENDOKRINI TUMORI PLUĆA
Šta su neuroendokrini tumori pluća? Neuroendokrini tumori (NET) su grupa neobičnih, retkih tumora koji nastaju iz tzv. neuroendokrinih ćelija. Kao i u slučaju drugih vrsta kancera, ukoliko u neuroendokrinim ćelijama…
Lista svih lekova
Pulmologija je grana medicine koja se bavi bolestima pluća i organa za disanje. Lekar specijalista pulmologije naziva se pulmonolog.
Šta su neuroendokrini tumori pluća? Neuroendokrini tumori (NET) su grupa neobičnih, retkih tumora koji nastaju iz tzv. neuroendokrinih ćelija. Kao i u slučaju drugih vrsta kancera, ukoliko u neuroendokrinim ćelijama…
Oko 0,4% obolelih od bronhijalne astme ima i eozinofilne infiltrate u plućima. U intrinsičkoj astmi bolesnici nemaju atopijsku konstituciju, niti sezonski oblik bolesti, a koncentracija ukupnih imimoglobulina E u krvi…
Eozinofilna pneumonija je histopatološka dijagnoza i predstavlja infiltraciju interalveolnih septuma različitim inflamacionim ćelijama, pretežno eozinofilnim leukocitima. U kliničkoj praksi naziv eozinofilna pneumonija predstavlja infiltraciju pluća udruženu s eozinofilijom u perifemoj…
Karcinom pluća odnosno karcinom bronha je maligni tumor loše prognoze i malih terapijskih mogućnosti. To je najčešća maligna bolest u muškaraca, dok je kod žena između 2. i 4. mesta,…
Adenomi bronha nastaju iz duktalnog epitela mukoznih bronhijalnih žlezda najčešće vehkih bronha, gde rastu kao dobro ograničena i vaskularizovana submukozna masa. Mada termin ,,adenoma“ implicira na benigni tumor, oni su…
Benigni tumori pluća su retki čine najviše 1 do 2% svih tumora pluća. Neki od njih, iako izgledaju histološki benigni, potencijalno su maligni tumori. Većina se javlja na periferiji pluća,…
Bolest Hronično plućno srce (Corpulmonale chronicum) definiše se kao hipertrofija i/ili dilataciia desne komore, uzrokovana plućnom hipertenzijom kao posledicom bolesti koja oštećuje funkciju i strukturu pluća. Etiologija Najčešći uzrok hroničnog…
Respiracijski distres sindrom odraslih osoba (Adult Respiratory Distress Syndrome ARDS) klinički je sindrom akutne respiracijske insuficijencije, odnosno akutnog plućnog edema; nastaje usled oštećenja parenhima pluća i manifestuje se bilateralnim plućnim…
Plućna hidatidoza je hidatidna bolest i javlja se svuda u svetu, a naročito u predelima poznatim po uzgajanju ovaca i to onda kada se čovek umetae u ciklus razvoja parazita,…
Lofflerov sindrom ispoljava se kao migrirajuća plućna infiltracija praćena eozinofilijom u perifernoj krvi i ispljuvku. Etiologija i patogeneza Nastanak Lofflerovog sindroma može da bude vezan za senzibilizaciju na razne činioce.…
Candida (Monilia) albicans najčešći je uzročnik kada je u pitanju kandidizacija pluća, mada i druge vrste kandide mogu da izazovu ovo oboljenje. To je fakultativno patogena gljivica, koja se može…
Aspergiloza pluća najčešće je gljivično oboljenje pluća. Najčešći prouzrokovač je Aspergillus fumigatus, a zatim A. flavns i A. niger. Ove gljivice su veoma široko rasprostranj ene u prirodi: rastu na…
Etiologija Paraliza dijafragme nastaje usled prekida njene motome inervacije nekim patološkim procesom. Može da bude obostrana ili jednoštrana. Obostrana paraliza dijafragme nastaje usled povrede kičmene moždine u predelu vrata (uključujući…
Eventracija dijafragme je relaksacija i atrofija bilo koje strane dijafragme. Češće se javlja na levoj strani. Odlikuje se visokim položajem (elevacijom) dijafragme, sa pomeranjem trbušnih organa ka gmdnoj duplji, kompresijom…
Dijafragmalna hernija je poremećaj koji nastaje kada abdominalni organi prođu u grudnu duplju kroz neki nenormalan otvor u dijafragmi. Češće se javlja na levoj strani. Etiologija Uzrok nastanka ove hemije…
Subdijafragmalni apsces znači prisustvo gnojnog sadržaja u prostoru izmedu dijafragme i organa gornje polovine trbuha. Najčešće je lokalizovan u desnom zadnjem prostoru, a vrlo retko zahvata obe strane. Može da…
Zapaljenje dijafragme nastaje uglavnom širenjem infekcije sa susednih organa. Infekcija može biti nespecifična, ali u toku tuberkuloznog pleuritisa nije retka i pojava dijafragmalnog pleuritisa. Zapaljenje dijafragme klinička slika Najvažniji simptom…
Ovo oboljenje predstavlja pojavu vazduha u prostoru medijastinuma. Etiologija Spontani pneumomedijastinum je retko oboljenje; javlja se zbog formiranja komunikacije između medijastinuma i bronha usled propagacije specifičnog ili nespecifičnog procesa lokalizovanog…
Šta svaki lekar mora znati: Hronični medijastinitis nastaje kao posledica inflamatorne reakcije medijastinalnih limfnih čvorova, obično kao odgovor na prethodnu infekciju histoplazmom capsulatum. Hronični medijastinitis može se manifestovati kao medijastinalni…
Akutni medijastinitis najčešće je izazvan perforacijom ezofagusa ili dolazi kao komplikacija posle središne sternotomije pri operacijama na srcu, retko nastaje diseminacijom infekcije iznekog septičnog žarišta.
We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.