Zapaljenje dijafragme nastaje uglavnom širenjem infekcije sa susednih organa. Infekcija može biti nespecifična, ali u toku tuberkuloznog pleuritisa nije retka i pojava dijafragmalnog pleuritisa.
Zapaljenje dijafragme klinička slika
Najvažniji simptom je bol vezan za disajne pokrete. On može da se širi u donji deo gradnog koša i epigastrijum, a kod lokalizacije zapaljenja u centralnom delu, preko n.frenicusa, u vrat i rame. Drugivažan simptom je dispneja, koja je naročito naglašena kada je proces obostran. U akutnoj fazi bolesti ovi simptomi su više izraženi, dok u hroničnoj fazi pokretljivost dijafiagme smanjuju fibrozne promene i priraslice.
Fizičkim pregledom nalazi se perkutoma tmulost i smanjena pokretljivost dijafragme, auskultacija otkriva oslabljen disajni šum i pleuralno trenje, ako je zahvaćena pleura. Laboratorijski nalazi (ubrzana sedimentacija eritrocita i leukocitoza) zavise od intenziteta zapaljenskog procesa.
Rendgenski snimak pokazuje visok položaj dijafragme i senku pleuralnog izliva ako je zahvaćena i pleura.
Lečenje
Daju se antibiotici, a kod specifičnog procesa antituberkulotici. Za ublaženje bola primenjuju se analgetici, uz lokalno mazanj e alkoholom i mastima protiv bolova. Takođe treba davati lekove za ublaženje nadražajnog kašlja.