Kategorija: Urologija

Urologija takođe poznata kao genitourinarna hirurgija, klinička je grana koja se bavi oboljenjima urinarnih organa (bubreg, ureteri, mokraćna bešika i uretra) kao i genitalnih organa muškarca (penis, testisi, epididimi, prostata).

Tumori gonadalne strome

Tumori gonadalne strome su Leidigovih, Sertolijevih i granuloznih ćela. Ovi tumori mogu biti diferencirane, nediferencirane ili miješane forme. Tumori Leidigovih ćela predstavljaju samo 1% svih tumora testisa. Povećavaju testis i…

Tumori germinalnih ćelija

Seminom Seminom je najčešći tumor testisa, zastupljen u oko 40% slučajeva. Obično se sreće kod kriptorhizma. Testis je skoro uvek uvećan difuzno, ali može biti i nodularno. Na presjeku je…

Tumori testisa

Tumori testisa su najčešče neoplazme u muskaraca u životnom dobu od 25 do 35 godina. Na njih se odnosi 1-2% svih tumora. Oni prouzrokuju oko 0,64% ukupne smrtnosti izazvane tumorima.…

Benigna hiperplazija prostate

Benigna hiperplazija prostate ili periuretralni adenom su nazivi zasnivani na histološkom karakteru, mestu i poreklu uvećanja prostate. Pošto u ovom procesu postoji umnožavanje, a ne samo uvećavanje žljezdastog tkiva prostate,…

Karcinom prostate

Karcinom prostate je četvrti vodeci malignom muškaraca. Samo kanceri kože, pluca, kolona i rektuma su frekventniji od prostatičnih. Na ove tumore se odnosi 11% od svih karcinoma kod muškaraca. Prema…

Karcinom penisa

Učestalost javljanja karcinoma penisa zavisi od životnog standarda, higenskih navika i religiozne pripadnosti populace pojedinih regiona u svetu. Jevreji kod kojih je izvršena obredna cirkumcizija odmah posle rođenja ne obolevaju…

Tumori mokraćne besike

Prema statistikama Američkog društva za rak (ACS), karcinom mokračne bešike kod muškaraca zauzima 4%, a kod žena 2% svih kancera. Oni se tri puta češče javljaju kod muškaraca nego kod…

Tumori gornjih mokraćnih puteva

Tumori gornjih mokraćnih puteva potiču od urotelijuma i mogu biti lokalizovani od kaliksa do jukstavezikalnog segmenta uretera. Najčešče su u pitanju tumori prelaznog epitelijuma, proliferativno-viloznog tipa, sa tendencijom implantace iz…

TUMORI BUBREGA

Prema statističkim podacima Američke asocijacije za rak (ACS), tumori bubrega kod muškaraca zauzimaju deseto, a kod žena dvadeseto mjesto, od svih karcinoma. Na osnovu statističkih podataka ACS za Njujork, predviđa…

Prijapizam

Prijapizam je prolongirana, obično bolna erekcija, koja ne vezana za seksualnu stimulaciju. Ukručenjem su zahvaćena kavernozna tela, dok glans i spongiozno periuretralno tkivo nesu napeti i rigidni. Bolna erekcija je…

SEKSUALNA IMPOTENCIJA

Poremećaji u zadovoljavanju i obavljanju seksualnih funkcija negativno se odražavaju na psiho-somatsko stanje, socijalno ponašanje i životne sudbine ličnosti. Tolstoj je koncizno i literarno izrazio sav sumrak osjećanja propasti koja…

Urinarna stres – inkontinencija

Slabe ili jače izražena inkontinencija mokraće opterećuje 5 do 7% žena, koje su se više puta porađale. Uzrok inkontinence je nenormalan položaj i gubitak anatomske potporne strukture na mestu vezikouretralnog…

Neurogene disfunkcije bešike

Pod pojmom „neurogena bešika“ svrstavaju se svi poremecaji u punjenju i pražnjenju bešike izazvani povredama ili obolenjem nervnih centara za mokrenje i njihovih aferentnih ili eferentnih živaca. Mikcija nastaje pod…

Povrede spoljnih genitalnih organa

Anatomska izloženost muških polnih organa uslovljava njihovu vulnerabilnost. Njihovo penduliranje između butina koje ih zašticuju, ali ih mogu i prikleštiti, odnos prema koštanim traverzama karlice na koje se mogu nagnječiti,…

Povrede uretre

Povrede uretre kod žena je retka, a najčešće se dešavaju u toku porođaja. Muška uretra je, zbog anatomskih odnosa, vrlo izložena direktnom ili indirektnom povređivanju. Prednji penilni i bulbarni ekstrapelvični…

Povrede mokraćne besike

Različiti uzročni faktori se mogu okriviti za razlike u vrstama povreda mokraćne bešike, koje su naročito izražene između povreda kod muškaraca i onih kod žena. Osnovno diferenciranje povreda mokraćne bešike…

Povrede uretera

Mali promer i topografski odnosi uretera zaštićuju ga od zadesnog povređivanja. Vrlo su retke povrede uretera izazvane vatrenim ili hladnim oružjem. U skoro 90% su jatrogenog porekla, nastale u toku…

Povrede bubrega

Zahvaljujući topografskim odnosima, delimičnoj pomičnosti i srazmjerno malim dimenzijama, bubrezi su relativno zaštićeni snažnim koštano-mišićnim zidovima i amortizujućim svojstvima perirenalnog masnog tkiva. Međutim, hemodinamizam koji vlada u bubregu i hidrostatski…

Hirurško lečenje urolitijaze

Kalkulozne pionefroze se moraju rešavati isključivo klasičnim nefrektomijama. Od svih izvršenih nefrektomija oko 6-10% se odnosi na intervence urađene zbog nefrolitijaze. Kompletne koraliformne konkremente treba odstranjivati bisinusalnom pelolitotomijom ili anatrofičkom…

Cistolitijaza

Diferenciranje cistolitijaze na autohtonu, koja nastaje u bešici, i sekundarnu, koja potiče iz gornjih mokračnih puteva, nije uvijek sasvim tačno. Subvezikalne opstrukcije mogu prouzrokovati razvoj nefrolitijaze, kao što mogu izazvati…

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock