Seminom
Seminom je najčešći tumor testisa, zastupljen u oko 40% slučajeva. Obično se sreće kod kriptorhizma. Testis je skoro uvek uvećan difuzno, ali može biti i nodularno. Na presjeku je tumor homogen, lobuliran, sivo-bjeličast, mekan, jasno ograničen, ali ne inkapsuliran.
Histološki, ćele seminoma su velike i kružne, svetle ili granulirane citoplazme, bogate glikogenom, sa krupnim centralno postavljenim jedrom. Urinom se izlučuju poviše koncentrace gonadotropina.
Vrednosti alfa fetoproteina (AFP) i beta horionskog gonadotropina (HCG), specifičnih markera za tumore testisa, kod čiste forme seminoma nesu povećane.
Seminom metastazira limfogenim putem u pelvične i paraaortalne limfne žlezde, a u odmaklom stadijumu i u visceralne organe.
Vrlo su radiosenzitivni, tako da se primjenom zračenja povlače metastaze u limfne čvorove, a petogodišnji mortalitet se spušta na samo 5%. Seminom koji ne reaguje na radijacionu terapiju vjerovatno je anaplastičkog tipa i građen je od polimorfnih tumorskih ćelija.
Spermatocitni seminom se javlja u starem životnom dobu, u 7-9% slučajeva svih seminoma. Sporo raste, ali može da dostigne velike razmjere. Histološki se karakteriše prisustvom tri tipa ćelija različite veličine. Stroma tumora je oskudna, a limfocitarne infiltracije obično nema. Širi se kanalikularno.
Embrionalni karcinom
Embrionalni karcinom čini oko 20% tumora testisa. Raste nodularno i obično se mnogo ne uvećava. Na presjeku je mekan, šarolik, posut čestim nekrotičnim i hemoragičnim zonama. Histološki dominira anaplastičan izgled, sa polimorfnim ćelijama, koje su često višejedarne i u stanju mitoze. Mogu da se poređaju u vidu pseudoglandularnih, papilarnih i solidnih formacija u tumoru. U ćelijama su obično prisutni tumorski indikatori AFP, ali ne i HCG. Embrionalni karcinomi metastaziraju limfogenim i hematogenim putem. Maligniji su i slabe radiosenzibilni od seminoma. Od ove vrste tumora testisa četiri godine preživi samo 40% bolesnika.
Yolk-sak tumor
Yolk-sak tumor (infantilni embrionalni karcinom) najčešća je neoplazma germinalnih ćelija kod odojčadi i djece, osobito od treće godine života. Makroskopski je žućkast, mukoidno-mastan, sunđeraste konzistence. Mikroskopski je građen od tubularnih i glandularnih elemenata sa vakuoliziranim tumorskim ćelijama. U vakuolama se pretežno nalazi glikogen, a povremeno i male količine mucina. Stroma može biti edematozna ili miksomatozna. U serumu se nalaze alfa fetoproteini u visokim koncentracijama. Tumor se propagira preko limfe i krvi.
Poliembriom
Poliembriom je vrlo redak tumor, građen od struktura koje liče na embrion u 1-2. nedjelji gestace. Ove formace bi mogle predstavljati patogenetski proces i histogenezu teratoma od germinativnih ćelija.
Horiokarcinom
Horiokarcinom je vrlo maligan. Javlja se u drugoj i trećoj decenij života, a zastupljen je u 1-2% tumora testisa. Makroskopski se prikazuje u vidu male nodularne promjene na neuvećanom testisu koja se obično otkriva pri traženju primarnog žarišta za klinički manifestne metastaze. Na presjeku se dobija šarolika slika sa nekrotičnim zonama i hemoragičnim tkivom i bjelkastim, tankim rubom na periferiji tumora. Mikroskopski su karakteristične ćele sinciciotrofoblasta i citotrofoblasta. Ovi tumori su praćeni visokim vrednostima HCG u serumu i u mokraći. Metastaze nastaju hematogenim i limfogenim tokovima. Smrtnost je vrlo velika i retki bolesnici prežive punu godinu dana nakon otkrivanja horiokarcinoma.
Teratomi
Teratomi obuhvataju 30% svih tumora testisa. Građeni su od tkivnih elemenata ili organoidnih struktura poreklom iz endoderma, mezoderma i ektoderma. Na presjeku se ukazuju multicistične formace, različite veličine i konzistence, ispunjene mukoznim, želatinoznim ili keratohijalinim sadržajem. Histološki se ističe kompleksnost elemenata koji potiču od više germinalnih listova. Razlikuju se zreli, nezreli i teratomi sa malignom transformacijom.
Zreli teratomi sadrže dobro diferencirana tkiva: hrskavicu, kost, mišiće ili abnormalne, primitivne organe. Nezrele se forme sastoje od nediferenciranog tkiva, dok se u teratomu sa malignom transformacijom nalaze karcinomatozna ili sarkomatozna područja.
Teratomi metastaziraju limfogenim ili hematogenim putevima. Ovi tumori imaju relativno dobru prognozu, jer oko 70% bolesnika preživi petogodišnji period.
Tumori germinalnih ćelija
Mjesoviti tumori germinalnih ćelija sreću se u oko 50% tumora testisa. Teratokarcinomi nastaju kombinacijom histoloških tipova teratoma i embrionalnog karcinoma. Narastu do velikih razmjera, metastazirajući kao embrionalni karcinom u 80% slučajeva. Rjeđe se javljaju tumori testisa nastali mešanjem teratoma, embrionalnog karcinoma i seminoma ili horiokarcinoma.
Čitajte našu Urologiju i saznajte sve!