Koarktacija aorte (KoA) je najčešća abnormlanost luka aorte, ima prevalencu od 8% do 10% svih USA sa predominacijom muškog pola. Često je udružena sa dugim lezijama, najčešće sa bikuspidnom aortnom valvulom i VSD.
Klinički znaci: u neonatalnom periodu, teška koarktacija se prezentira duktus zavisnom sistemskom cirkulacijom i cirkulatornim kolapsom. Ako je manje teška, izraženi su simptomi srčanog zatajenja ili je prisutan intraskapularno sistolni srčani šum. Kod stare dece i adolescenata otkriva se hipertenzija. Ključ kliničke dijagnoze je prepoznavanje slabog ili odsutnog femoralnog pulsa. Krvni pritisak u gornjim ekstrermitetima je viši nego u donjim. Palpacija femoralnih pulseva se more izvoditi kao dio rutinskog pregleda kardiovaskularog sistema kod svakog deteta.
Pretrage
Rtg snimak srca i pluća: obično je normalan ali može pokazati i kardiomegaliju uz povećan plućni vaskularni crtež kod dece sa srčanim zatajenjem. Kod stare dece uočava se nazublenost rebara zbog efekta velikih kolateralnih arterija koje protiču ispod rebara, posteriorno, da bi premostili obstrukciju.
EKG: kod neonatusa pokazuje DVH zato jer DV snabdeva descedentnu aortu u fetalnom životu. Kod stare dece postoji LVH.
Dvodimenziona ehokardiografija prikaže mesto i veličinu KoA kao i udružene defekta, a Doppler studija utvrdi ubrzan protok i povećanu brzinu distalno od mesta koarktace.
Tretman
Većina pacenata zahteva hirurški tretman. Postoji nekoliko različitih operacija, ali najpoznatija je subklavijalni flap, gde se leva subklavijalna arterija rasječe i koristi kao flap da rješi koarktaciju distalno od tog mesta. Ona se izvodi kroz levu torakotomiju i iako su pulsevi leve ruke izgubleni, ruka se razvija normalno. Postoji mala incidenca (oko 5-10%) rekoarktace nakon hirurškog zahvata, mortalitet je nizak (manje od 2%). Balon dilatacija aorte izvodi se u nekim centrima, ali njena jasna uloga ne sigurna. Ako se javi restenoza nakon operace, tada je metod izbora balon dilatacija.