BPH je dobroćudno uvećanje prostate nastalo zbog hormonskog disbalansa koje remeti normalan protok urina zbog pritiska na prostatičnu uretru.
Pravi uzrok nastanka benignog uvećanja prostate nije u potpunosti razjašnjen, ali je poznato da sa starenjem nivo testosterona opada uz proporcionalan rast nivoa estrogena, što se smatra glavnim okidačem za nastanak benignog uvećanja prostate. Promena hormonskog statusa se danas smatra glavnim uzrokom nastanka uvećanja prostate.
U svakodnevnoj urološkoj praksi velika većina pacijenata navodi simptome uzrokovane BPH koji u manjoj ili većoj meri remete normalan čin mokrenja. Jedan od tri pacijenta starih od 50 godina ima probleme sa mokrenjem, kao i svaki drugi sedamdesetogodišnjak. Prema najnovijim podacima iz SAD među 10 najčešćih postavljenih dijagnoza kod sredovečnih muškaraca upravo je benigno uvećanje prostate – četvrta najčešće postavljena dijagnoza.
ŠTA TO DANAS MUŠKARCI TREBAJU DA ZNAJU VEZANO ZA PROBLEME NASTALE ZBOG UVEĆANJA PROSTATE…KOME DA SE OBRATE ZA POMOĆ?
Sredovečan muškarac treba da zna da prostata sa godinama raste i problemi sa mokrenjem koje uzrokuje njeno uvećanje predstavlja deo prirodnog procesa starenja. Benigno uvećanje prostate je progresivna bolest čija se progresija može odložiti, a najbitnije je da se problemi uzrokovani ovom bolešću danas uspešno leče. Kvalitet života ovih pacijenata u značajnoj meri je narušen u pogledu njihovih svakodnevnih životnih i socijalnih aktivnosti.
Simptomi koje uzrokuje uvećanje prostate vezani su za problem storniranja i pražnjenja urina. Dijagnozu BPH postavlja urolog sprovodeći predviđeni algoritam dijagnostičkih procedura.
KOJE SU TERAPIJSKE OPCIJE ZA REŠAVANJE OVOGA PROBLEMA..?
Medikamentozna terapija zauzima centralno mesto u tretmanu pacijenata sa benignim uvećanjem prostate. Prema procenama, danas manje od 10 % pacijenata se hirurški tretira zbog problema uzrokovanih ovom bolešću, pre svega zbog povoljnog učinka medikamentoznog lečenja.
Okosnicu medikamentozne terapije čine alfa blokatori i inhibitori 5 alfa reduktaze.
Prvi blokiraju receptore koji se nalaze na vratu mokraćne bešike i kapsuli prostate uzrokujućirelaksiranije kapsule prostate i glatke muskulature na vratu mokraćne bešike što dovodi do smanjenja otpora proticanju urina. Inhibitori 5alfa reduktaze sprečavaju prevođenje glavnog muškog polnog hormona (testosterona) u njegov aktivni oblik dihidrotestosteron što dovodi do smanjenja volumena prostate.
Kombinovana terapija ovih lekova danas se najčešće primenjuje, a razlog je u tome što se aktiviraju dva komplementarna mehanizma delovanja pa pojedinačan terapijski efekat čini efikasnijim.
DA LI POSTOJE NEKE NOVINE U TERAPIJI OVIH PACIJENATA AKO UZMEMO PRE SVEGA U OBZIR KVALITET ŽIVOTA SREDOVEČNIH MUŠKARACA..?
U najnovijim Evropskim preporukama za lečenje simptoma benignog uvećanja prostate sugeriše se,pored terapije alfa-blokatora i inhibitora 5-alfa reduktaze, primena i PDE 5 inhibitora / inhibitori 5 fosfodiesteraze/. Mada su PDF 5 inhibitoripredominantno terapija za erektilnudisfunkciju muškaraca, njihov terapijski učinak pokazan je i u terapiji pacijenata sa simptomima BPH, kada se uzimaju kontinuirano u manjim dozama.
Mehanizam delovanja PDF 5 inhibitora ogleda se osim povećane prokrvljenosti organa pelvičnog dna i u relaksaciji glatkih mišića prostate i bešike.
U sprovedenim istraživanjima dokazana je efikasnost terapije PDF5 inhibitora u lečenju simptoma BPH kod muškaraca sa ili bez erektilnedisfunkcije. Istraživanjima je utvrđeno da 80% muškaraca koji imaju problem sa erekcijom imaju i simptome benignog uvećanja prostate, kao i da više od polovine pacijenata sa simptomima BPH ima ED. Činjenica je dakle da svaki drugi sredovečan muškarac koji ima simptome BPH ima i probleme sa postizanjem adekvatne erekcije.
Jedini lek iz grupe PDE 5 inhibitora koji je Evropska agencija za lekove odobrila za terapiju simptoma benignog uvećanja prostate je tadalafil u dozi od 5 mg. Lek u ovoj dozi je dostupan je i našim pacijentima. Dakle, svakodnevnim uzimanjem tadalafila u niskoj dozi (5mg), mogu se prevazići dva najčešća problema (BPH i ED) koji utiču na kvalitet života savremenog-sredovečnog muškarca. Uopšteno da kažemo, jednim lekom pristupamo rešavanju dva problema: problemu benignog uvećanja prostate, kao i problemu erektilnedisfunkcije muškaraca.
Dr Momčilo Lazić, urolog
OB Šabac