RBC – Eritrociti

Normalne vrednosti: 3,8-5,8 xE12/1

Snižene vrednosti eritrocita:

anemije,gubitak krvi usled krvarenja.

Povišene vrednosti eritrocita:

mogu biti i kod zdravih ljudi.

Glavna funkcija eritrocita je transport kiseonika do svih ćelija organizma kao i odstranjivanje ugljen-dioksida kao proizvoda oksidacije iz ćelijaa. Koncentracija kiseonika u tkivima obrnuto je srazmerna veličini eritrocitopoeze.

Eritrocitopoeza se odvija u koštanoj srži uz mnoge biohemijske i morfološke promene raznih oblika od usmerene matične ćelije preko proeritroblasta, bazofilnog, polikromatofilnog, acidofilnog eritroblasta, retikulocita do zrelog eritrocita.
U fazi proeritroblasta postoji vrlo izražena sinteza DNK i RNK.

Velika količina RNK u citoplazmi je funkcija bazofilnog eritroblasta. Smanjenje sinteze RNK za posledicu ima promenu boje citoplazme u prelaznim oblicima preko polikromatofilnog eritroblasta do acidofilnog eritroblasta.

Acidofilni eritroblast izbacuje jezgro i postaje retikulocita, koji ostaje još nekoliko dana u koštanoj srži. Kada retikulocita izgubi ribosome, mitohondrije, Goldžijev kompleks  i receptore za transferin, retikulocita se smanji i postaje zreli eritrocit.

Zreli eritrociti imaju izgled fleksibilne bikonkavne stanice diskoidnog oblika, prečnika 7-8,5 mm. Eritrocit je ćelija bez jezgra i mitohondrija. Sadrži značajnu količinu enzima. Jedini izvor energije je glukoza iz plazme.

Razvojni put eritrocita u koštanoj srži traje 4-5 dana. Koštana srž normalno stvara oko 900 biliona eritrocita na sat i tako zameni isti broj eritrocita koji se istovremeno razgrađuju uz pomoć mononuklearnih makrofaga histiomonocitnog sistema.
Normalni eritrocit živi 100-120 dana.

Razgradnja eritrocita je posledica „starenja“ eritrocita odnosno posledica gubitka enzima koji učestvuju u procesima glikolize.
Smatra se da razgradnja starih eritrocita ide preko sledećih procesa:
Fragmentacije, osmoze, eritrofagocitoze, citolize izazvane komplementom i denaturacije hemoglobina.

U normalnim uslovima se najveći deo starih eritrocita razgrađuje se u ćeliajma histiomonocitnog sistema u koštanoj srži, slezini i jetri.

U fetusu, a i posle rođenja u slučaju nedostatka vitamina B12 ili folne kiseline, ćelije eritrocitne loze stvaraju se megaloblastična sazrevanjem. Razlika stanica ove loze i stanica eritroblastne loze je u poremećaju sazrevanja jezgra. Pri tome svaka stanica megaloblastne loze ostaJe veća od odgovarajuće ćelije eritroblastne loze.
Sve ćelije megaloblastne loze mogu se naći u koštanoj srži bolesnika dok se u perifernoj krvi nalaze megalociti i retki megaloblasti.

Šta se testira?

Crvena krvna zrnca (RBC), koja se takođe nazivaju eritrociti, su ćelije koje cirkulišu u krvi i nose kiseonik po telu. Broj RBC-a je ukupan broj crvenih krvnih zrnaca koji se nalaze u vašem uzorku krvi. To je jedan test među nekoliko koji je uključen u kompletnu krvnu sliku (CBC) i često se koristi u opštoj proceni zdravstvenog stanja osobe.
Krv se sastoji od nekoliko različitih vrsta ćelija suspendovanih u tečnosti koja se zove plazma . Pored RBC-a, postoje i bela krvna zrnca (VBC) i trombociti . Ove ćelije se proizvode u koštanoj srži i puštaju se u krvotok kako sazrevaju. RBC obično čine oko 40% volumena krvi. RBC sadrže hemoglobin, protein koji se veže na kiseonik i omogućava RBC-ima da prenose kiseonik iz pluća u tkiva i organe u telu. RBC takođe pomažu u transportu malog dela ugljen-dioksida, otpadnog produkta ćelijskog metabolizma, iz tih tkiva i organa nazad u pluća, gde se izbacuju.
Tipični životni vek RBC-a je 120 dana. Stoga koštana srž mora neprekidno stvarati nove RBC-e da bi nadoknadili one koji ostare i degradiraju se ili se gube krvarenjem. Brojni uslovi mogu uticati na proizvodnju RBC-a, a neki uslovi mogu dovesti do značajnog krvarenja. Ostali poremećaji mogu uticati na životni vek RBC-a u opticaju, posebno ako su RBC-i deformisani zbog nasledne ili stečene oštećenja ili nepravilnosti. Ovi uslovi mogu dovesti do povećanja ili pada broja RBC-a. Promjene u broju RBC-a obično odražavaju promjene u ostalim RBC testovima, uključujući hematocrit i nivo hemoglobina .
Ako se RBC izgube ili unište brže nego što se mogu zameniti, ako je proizvodnja koštane srži poremećena ili ako proizvedeni RBC ne funkcionišu normalno ili ne sadrže dovoljno hemoglobina, tada možete razviti anemiju koja utiče na količinu kisika koja doseže maramice.
Ako se proizvede i pusti previše RBC-a, tada možete razviti policitemiju . Ovo može izazvati deblju krv, smanjeni protok krvi i povezane probleme, poput glavobolje, vrtoglavice, problema sa vidom, pa čak i prekomernog zgrušavanja ili srčanog udara .

Kako se koristi test?

Broj crvenih krvnih zrnaca (RBC) obično se naručuje kao deo kompletne krvne slike (CBC) i može se koristiti kao deo zdravstvenog pregleda za pregled raznih stanja. Ovaj test se takođe može koristiti za dijagnozu i / ili praćenje broja bolesti koje utiču na proizvodnju ili životni vek crvenih krvnih zrnaca.

Kada se naručuje?

RBC-ova vrednost je određena kao deo kompletne krvne slike (CBC) , često kao deo rutinske fizičke ili kao deo prehirurške pretrage. CBC se može naručiti kada imate  znakove i simptome koji sugerišu bolest koja može uticati na proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Neki uobičajeni znakovi i simptomi povezani sa anemijom koji uglavnom dovode do toga da zdravstveni radnik naruči CBC jesu:
Slabost ili umor
Manjak energije
Paleness
Neki znakovi i simptomi koji se mogu pojaviti kod visokog broja RBC uključuju:
Poremećaj vida
Glavobolja, vrtoglavica
Ispiranje
Povećana slezina
CBC se takođe može redovno obavljati radi praćenja ljudi kojima su dijagnostikovana stanja poput:
Poremećaji koštane srži
Oboljenje bubrega
Problemi sa krvarenjem
Hronična anemija
Policitemija
Rak, kao što hemoterapija ili terapija zračenjem često smanjuje proizvodnju koštane srži svih krvnih zrnaca

Šta znači rezultat testa?

Pošto se broj RBC obavlja kao deo kompletne krvne slike (CBC) , uzimaju se u obzir i rezultati drugih komponenti. Povećanje ili pad broja RBC-a mora se tumačiti zajedno sa drugim testovima, kao što su hemoglobin , hematocrit , broj retikulocita i / ili indeks crvenih krvnih zrnaca .
Test Referentni raspon Primeri uzroka niskog rezultata Primeri uzroka visokog rezultata
Broj crvenih krvnih stanica (RBC)

Konvencionalne jedinice

Muškarci: 4,5-5,9 x 10 6 / mikroliter

Žene: 4,1-5,1 x 10 6 mikroliter

SI jedinice

Muškarci: 4,5-5,9 x 10 12 / L

Žene: 4,1-5,1 x 10 12 / L

Poznata i kao anemija

Poznata i kao policitemija

  • Dehidratacija
  • Plićna bolest
  • Bubrežni ili drugi tumor koji stvara višak eritropoetina
  • Pušenje 
  • Živjeti na velikoj nadmorskoj visini 
  • Genetski uzroci (izmjenjeno osjetanje na kisik, nenormalnost u oslobađanju kisika od hemoglobina)
  • Policitemija vera – rijetka bolest
Neki uzroci niskog broja RBC ( anemija ) uključuju:
Trauma koja dovodi do gubitka krvi
Stanja koja uzrokuju uništavanje crvenih krvnih zrnaca, poput hemolitičke anemije prouzrokovane autoimunitetom ili oštećenja u samoj crvenoj ćeliji; oštećenja mogu biti hemoglobinopatija (npr. anemija srpastih ćelija ), talasemija , abnormalnost u membrani RBC (npr. nasledna sferocitoza) ili defekt enzima (npr., nedostatak G6PD ).
Iznenadna (akutna) ili hronična krvarenja iz probavnog trakta (npr. Čirevi , polipi , rak debelog creva ) ili drugih mesta, kao što su bešika ili maternica (na primer, kod žena teška menstrualna krvarenja)
Hranjivi deficit kao što je deficit gvožđa ili  vitamina B12 ili nedostatak folata
Oštećenje koštane srži (npr. Toksini , zračenje ili hemoterapija , infekcije, lekovi)
Poremećaji koštane srži kao što su leukemija , multipli mijelom , mijelodisplastični sindrom ili limfom ili drugi karcinomi koji se šire u koštanu srž
Hronična upalna bolest ili stanje
Zatajenje bubrega – teške i hronične bolesti bubrega dovode do smanjene proizvodnje eritropoetina , hormona koji stvaraju bubrezi, a koji potiče proizvodnju RBC-a iz koštane srži.
Neki uzroci visokog broja RBC ( policitemija ) uključuju:
Dehidratacija – kako količina tečnosti u krvi pada, broj RBC-a po volumenu tečnosti se veštački povećava.
Bolest pluća (plućna) – ako neko nije u stanju da udahne i apsorbuje dovoljno kiseonika, telo pokušava da nadoknadi stvaranjem više crvenih krvnih zrnaca.
Kongenitalna bolest srca – uz ovo stanje, srce ne može efikasno da pumpa krv, što rezultira smanjenom količinom kiseonika koja dolazi do tkiva. Telo pokušava da nadoknadi stvaranjem više crvenih krvnih zrnaca.
Tumor bubrega koji stvara višak eritropoetina
Pušenje
Genetski uzroci (izmenjeno otkrivanje kiseonika, nenormalnost u oslobađanju hemoglobina)
Policitemija vera – retka bolest u kojoj telo proizvodi previše RBC-a

Broj mojih RBC je malo izvan raspona. Šta ovo znači?

Vaš broj lekara u zdravstvu tumači u okviru drugih testova koje ste uradili kao i drugih faktora, kao što je vaša istorija bolesti. Jedan pojedinačni rezultat koji je malo visok ili nizak može imati ili ne mora imati medicinski značaj. Postoji nekoliko razloga zbog kojih se rezultat testa može razlikovati u različite dane i zašto može pasti izvan određenog referentnog opsega.
Biološka varijabilnost (različiti rezultati kod iste osobe u različitim vremenima): Ako imate isti test urađen u više različitih prilika, postoji velika šansa da jedan rezultat padne izvan referentnog raspona iako ste dobrog zdravlja. Iz bioloških razloga, vaše vrednosti mogu varirati iz dana u dan.
Individualna varijabilnost (razlike u rezultatima između različitih ljudi): Referati referenci se obično utvrđuju prikupljanjem rezultata velike populacije i određivanjem iz podataka očekivanim prosečnim rezultatom i očekivanim razlikama od tog proseka (standardno odstupanje). Postoje osobe koje su zdrave, ali čiji rezultati testova, koji su za njih normalni, ne spadaju uvek u očekivani opseg ukupne populacije.
Vrijednost testa koja ide izvan utvrđenog referentnog raspona koji daje laboratorija ne može značiti ništa značajno. Generalno, ovo je slučaj kada je vrednost testa samo neznatno viša ili niža od referentnog opsega i zato zdravstveni radnik može ponoviti test na vama i zašto mogu videti rezultate iz prethodnih vremena kada ste imali isti test .
Međutim, rezultat izvan raspona može ukazivati na problem i nalagati dalju istragu. Vaš zdravstveni radnik razmotriće vašu istoriju bolesti, fizički pregled i druge relevantne faktore kako bi utvrdio da li rezultat koji padne izvan referentnog opsega znači za vas nešto značajno. Za više, pročitajte članke o referentnim rasponima i šta oni znače .

Ako je moj broj RBC izvan dometa, koji bi se drugi testovi mogli učiniti?

Broj RBC može se koristiti za otkrivanje problema sa proizvodnjom i / ili životnim vekom crvenih krvnih zrnaca, ali ne može da utvrdi osnovni uzrok. Pored punog CBC-a , mogu se istovremeno obaviti i neki drugi testovi ili dodatni koraci koji će vam pomoći da se uspostavi dijagnoza. Primeri uključuju:
Krvni bris – laboratorijski stručnjak pregledava krv pod mikroskopom da bi potvrdio rezultate CBC-a i / ili pregledao nenormalne krvne ćelije
Broj retikulocita – određuje broj mladih (nezrelih) crvenih krvnih zrnaca
Studije gvožđa – iron je važan u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca
Nivo vitamina B12 i folata – ti vitamini su takođe važni za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca
U težim stanjima, aspiracija koštane srži i biopsija – obično ih obavlja patolog radi otkrivanja abnormalnosti u koštanoj srži i utvrđivanja uzroka niskog ili visokog broja krvnih ćelija ili abnormalnih krvnih ćelija.

Koliko se mogu lečiti nenormalne vrednosti eritrocita?

Prvo, zdravstveni radnik mora utvrditi uzrok nečijeg nenormalnog broja RBC-a kako bi se mogao propisati odgovarajući tretman. Kod nekih anemija lečenje može da sadrži dodatak ishrani ili promenu ishrane kako bi se uključivala hranljiva hrana. U nekim slučajevima može biti potrebna samo promena trenutnog leka osobe. Za teže slučajeve, lečenje može uključivati transfuziju krvi od davaoca. Za neke će biti potrebno propisivanje leka za podsticanje proizvodnje crvenih ćelija u koštanoj srži , posebno za osobe koje su primile hemoterapiju ili zračenje.

Da li se moj broj lečenja može testirati u ordinaciji?

Možda. Neke kancelarije zdravstvenih ustanova opremljene su laboratorijskim instrumentima i osobljem ih obučavaju laboratoriji koji su u mogućnosti da izvrše ovaj test.

Da li dijeta i ishrana pomažu u održavanju RBC-a na zdravom nivou?

Da, do te mere da ako jedete dobro izbalansiranu ishranu, možete sprečiti anemiju usled nedostatka gvožđa, vitamina B12 ili folata u hrani koju jedete. Ponekad se preporučuje upotreba suplementacije ako imate rizik od nedostatka vitamina. Međutim, najčešći uzrok nedostatka vitamina B12 je malapsorpcija , a najčešći uzrok nedostatka gvožđa je krvarenje. Ova stanja i drugi RBC problemi uzrokovani bolestima osim nedostacima u ishrani neće se ispraviti ishranom.
Postoje li simptomi koje bih trebao prepoznati da li su moji RBC opasno niski ili visoki?
Umor i slabost mogu ukazivati na nizak ili visok broj RBC-a. Oštećenje , bledica , nedostatak daha, vrtoglavica i / ili izmenjen mentalni status takođe mogu ukazivati na nizak broj RBC. Poremećaj vida, glavobolja i crvenilo mogu biti prisutni kod povećanog broja RBC-a.

Postoji li još nešto što bih trebao znati?

Nedavna transfuzija krvi može uticati na rezultate broja RBC.
Izmena broja RBC-a je često privremena i može se lako ispraviti i / ili vratiti u normalne nivoe lečenjem i rešavanjem osnovnog stanja.
Tokom trudnoće telesna tečnost se obično nakuplja, smanjujući na taj način broj RBC u odnosu na količinu tečnosti.
Život na velikim nadmorskim visinama uzrokuje porast broja RBC; ovo je odgovor tela na smanjeni kiseonik dostupan na ovim visinama.
Žene imaju tendenciju da imaju nešto niži broj RBC od muškaraca.