Koža je najveći organ čovekovog tela. Uz pomoć svojih adneksalnih struktura, koža ima brojne uloge. Sve uloge su podjednako važne, a prva je zaštitna uloga. Koža organizam štiti od brojnih štetnih spoljašnjih fakora. U koži se nalaze brojni receptori uz pomoć koji se održava termoreglacija, osećamo dodir, bol, toplo i hladno.

Koža je najveći organ čovekovog tela. Uz pomoć svojih adneksalnih struktura, koža ima brojne uloge. Sve uloge su podjednako važne, a prva je zaštitna uloga. Koža organizam štiti od brojnih štetnih spoljašnjih fakora. U koži se nalaze brojni receptori uz pomoć koji se održava termoreglacija, osećamo dodir, bol, toplo i hladno. Takođe, koža predstavlja važan deo imunog sistema i kao takva učestvuje u brojnim imunološkim reakcijama. 
 
Postoje osnovna 4 tipa kože: normalna, suva, masna i kombinovana koža. Svaki tip zahteva određenu negu i pažnju.
 

Šta je normalan tip kože i da li ga zaista neko ima?

Termin „normalna koža“ odnosi se na dobro izbalansiranu kožu. Takvo stanje kože naziva se eudermična koža – koža koja nije ni previše suva ni previše masna.
 
Karakteristike normalne kože su:
  • jedva vidljive pore
  • dobra cirkulacija krvi
  • tekstura koja je baršunasta, meka i nežna
  • ujedančen ružičasti ten bez nesavršenosti (ili sa malobrojnim nesavršenostima).
 

Pitate se da li ovakva koža zaista postoji?

Prema nekim dermatolozima, normalna koža je savršena, pore su nevidljive, takva koža nije osetljiva, a hidracija je na optimalnom nivou. Osobe sa ovim tipom kože nikada nemaju osećaj zatezanja kao kod suve kože, ili osećaj da je koža masna. 
 
S obzirom da je problem kod drugih tipova kože problem u lučenju sebuma, smatra se da se ova funkcija održava na optimalnom nivou kod normalnog tipa kože. Postoji adekvatna količina sebuma i masnoća, kao i adekvatna hidriranost. 
 
Određeni stresogeni faktori mogu izazvati promene u koži i na koži i to su: 
 
  • hormonski disbalans. Poznato je da kortizol, hormon stresa, dovodi da povećanog lučenja sebula, dok nizak serumski nivo estrogena dovodi do suve kože i perutanja. 
  • ekspozicija UV zračenju. Najveći neprijatelj savršene kože jeste oštećenje kože izazvano sunčevim zracima, jer se ovaj tip oštećenja akumulira tokom vremena i dovodi do prevremenog starenja i određenih kožnih promena (solarne keratoze, bazocelularni i spinocelularni karcinom). 
  • upotreba neadekvatnih proizvoda za negu kože. Ukoliko se u svakodnevnici koriste određeni porizvodi koji sadrže neadekvatne sastojke, takva rutina može imati više štete nego koristi. Koža postaje iritirana i upaljenja, postoji povećana sklonost ka stvranju akni i drugi kožnih stanja.
Moguće je da i koža kod normalnog tipa nekada bude suva – kada je hladno i vetrovito, ili pak masna – kada je spoljašnja temperatura visoka i kada postoji prekomerno znojenje. 
 
normalna koža nega

Šta predstavlja adekvatnu negu normalnog tipa kože?

Reklo bi se da osobe sa normalnim tipom kože imaju sreće, međutim je nekada teško naći odgovarajuću kozmetiku. Ne postoje tačno određene preporuke kakvu kozmetiku osobe sa normalnim tipom kože treba da koriste jer su skoro sve kozmetičke linije usmerene na problematične tipove kože. 
 
Kod normalnog tipa kože ja važno da se očuva prirodna zaštitna barijera kože.
 
Površinski sloj kože ima funkciju zaštite od spoljašnjih uticaja i sprečava da vlaga ispari iz kože. 
 
Zaštitini kiseli omotač se formira od lipida u telu. Zahvaljujući čvrstoj strukturi lipida koža ima dovoljno vlage i zdrav i blistav izgled. Taj čvrsti zaštitni kiseli omotač štiti kožu od štetnih mikroorganizama, infekcija, iritacija i alergija. Da koža ne bi postala suva i osetljiva, važno je održati ravnotežu vlage i lipida. 

pH vrednost kože

pH vrednost predstavlja meru koncetracije kiseline u tečnosti. Pošto se koža sastoji uglavnom od vode, i koža ima svoju pH vrednost. Naša koža je malo kisela zbog supstanci kao što su sebum, znoj i voda. Održavanje optimalne pH vrednosti ima bitnu ulogu u pravilnoj nezi kože. Prosečna pH vrednost kože odnosno njenog zaštitnog kiselog omotača iznosi 5,5. 
 
normalna koža

Nega lica kod normalnog tipa kože

  • Neophodno je kožu lica čistiti svakodnevno, ujutru i uveče. Čišćenje treba obaviti temeljno, kako bi se sa lica sprale sve nečistoće koje mogu prouzrokovati probleme sa kožom. Za čišćenje se mogu koristiti mleko ili tonik koji ne sadrže alkohol. 
  • Jednom nedeljno se može koristiti piling za lice, kako bi se česticama koje se u njemu nalaze uklanjaju mrtve ćelije. 
  • Za hidriranje lica mogu se koristiti hidrantne kreme koje kožu neće zamastiti. Normalnoj koži potrebna je intezivna hidracija kako bi bila sveža i glatka tokom celog dana. 

Nega tela kod normalnog tipa kože

  • Adekvatna higijena tela podrazumeva pranje mlakom vodom i sapunom. Previše topla voda dovodi do spiranja zaštitnog sloja kože i isušivanja. Preporučuje se upotreba sapuna čija je pH vrednost slična pH vrednosti kože – 5,5. 
  • Kako je važna hidracija kože lica, tako je važna i hidracija kože tela. Za hidraciju tela mogu se koristiti hidrantne kreme ili mleko za telo.

Zaštita od sunca

Kako kožu lica, tako je i kožu tela neophodno zaštititi od sunčevih zraka. UV zračenje ubrzava proces starenja, gubi se elastičnost kože, ona postaje suva, gruba i dolazi do stvaranja bora. 
 
Kada je UV indeks visok, izlaganje suncu treba izbegavati u periodu od 10h do 16h, jer je tada zračenje najintezivnije.
 
Pročitajte više o ostalim tipovima kože: suva, masna i kombinovana koža.