Suva koža nastaje usled nedostatka vlažnosti, prvo u površinskim slojevima kože, potom i u dubljim slojevima. Prvi simptomi koji se javljaju su zategnutost i grubost, potom sa sve većim gubitkom vlažnosti, koža je iscupala, sklona svrabu, perutanju i pucanju.

Uopšteno o suvoj koži

Suva koža predstavlja jedan od osnovnih tipova kože i u dermatologiji je jedan od najčešćih problema sa kojim se susrećemo.
Suva koža nastaje usled nedostatka vlažnosti, prvo u površinskim slojevima kože, potom i u dubljim slojevima. Prvi simptomi koji se javljaju su zategnutost i grubost, potom sa sve većim gubitkom vlažnosti, koža je iscupala, sklona svrabu, perutanju i pucanju.
Zbog svoje prirode, ovo stanje može biti veoma neugodno. Suva koža se može javiti na bilo kom delu tela, a najčešće se javlja na šakama, laktovima, stopalima i kolenima. Često se javlja i na koži lica.  

Pravilna rutina i rešenja za suvu kožu

Čišćenje suve kože tela i lica

Prilikom čišćenja suve kože neophodno je koristiti preparate koji su dovoljno efikasni pri ukljanjanju nečistoća ali dovoljno blagi kako ne bi dosšlo do uklanjanja zaštitnog sloja lipida sa površine kože. Idealno bi bilo kada bi preparat za čišćenje bio obogaćen i prirodnim vlažećim faktorima, na primer ureom, koji zadržavaju vlagu u koži. 
Blago čišćenje lica je važno jer upotreba neadekvatnih preparata dovodi do dodatnog isušivanja i prevremene pojave finih linija i bora. Za čišćenje mogu se koristiti sapuni, tonici i micelarna voda. 

Hidriranje suve kože

Kako bi preparat bio idealan, potrebno je sadrži određene supstance: 
  • urea i laktat doprinose obnavljanju prirodnih vlažećih faktora, i tako dovode do vezivanja vlažnosti u površinskim slojevima kože. Urea i laktat su prirodna jedinjenja koja se inače nalaze u koži, nisu toksična i ne izazivaju alergiju, što ih čini dobro podnošljivim, čak i kod osoba sa izuzetno suvom kožom koje su sklone iritaciji i alergijskim reakcijama. Minimalna koncetracija uree u preparatima treba da iznosi najmanje 5%. Urea se može naći u losionima, kremama i mastima koji su specijalno formulisani za lice, ruke, stopala i telo. 
  • gliko-glicerol predstavlja molekul koji stimuliše mrežu vlažnosti kože i tako predstavlja potporu funkciji akvaporina u dubljim slojevima kože. Rezultat je poboljšanje prirodnog dotoka vlage do površinskih slojeva kože i obezbeđivanje dugotrajne hidracije.
  • ceramid-3 obnavlja lipidnu barijeru i ublažava gubitak vlažnosti kože. 

Nega suve kože izazvane starenjem

Prilikom starenja dolazi do normalnog gubitka vode i elastičnosti u koži, stoga se javljaju fine linije i bore. Kada koža počne da stari, hidracija postaje još važnija, jer se dobrom hidracijom može sprečiti pojava novih bora, naročito na licu. 
 
Hijaluronska kiselina predstavlja molekul koji ublažava pojavu suvih linija i bora. Hijaluronska kiselina se normalno nalazi u koži i osnovna je komponenta vezivnog tkiva koji čini hipodermis. Hijaluronska kiselina vezuje vodu, poboljšava regeneraciju i raspored hranljivih materija. 
 

Izbegavanje doprinosećih faktora

Pored adekvatne nege, važno je i izbegavati brojne faktore koji doprinose isušivanju kože. 
  • izbegavanje suvog vazduha – provodite manje vremena na nepovoljnim vremenskim uslovima – kada je ekstremno hladno ili toplo, a kada je u kući uključeno grejanje koristite ovlaživač vazduha.
  • prednost dajte tuširanju – umesto dugih i vrućih kupki koje doprinose isušivanju, tuširajte se kratko mlakom vodom. 
  • nosite rukavice tokom pranja sudova – to će pomoći u ibegavanju tople vode i jakih deterdženata i praškova koje mogu izazvati isušivanje, iritaciju i alergijsku reakciju. 
  • trudite se da nosite odeću od prirodnih materijala – materijali poput pamuka i svile ne iritiraju kožu. Vuna je takođe prirodan materijal, ali može iritirati, te se preporučuje izbegavanje direktnog kontakta vune sa kožom.
  • upotreba deterdženata za veš bez boje ili mirisa – svi znamo koliko je prijatno do sebe imati mirišljavi komad odeće, ali mirise i boje koje se nalaze u deterdžentima ostaju na odeći nakok pranja i dovode do iritacije. 
  • preparati za higijenu bez alkohola, mirisa i boja se preporučuju kako bi se izbegla iritacija i isušivanje. 
  • unos adekvatne količine tečnosti je od ključnog značaja kako bi se na prirodan način održala vlažnost kože. 

Korisni saveti koje treba svakodnevno primenjivati

Nekada nismo ni svesni, ali svojim svakodnevnim postupcima utičemo na stanje naše kože, a greškama stanje možemo pogoršati. 
  • umesto kupki, prednost dati tuširanju
  • ukoliko je moguće, tuširajte se svaki drugi dan umesto svaki dan
  • trajanje tuširanje ograničiti na 10 minuta
  • koristite hidratantne sapune i losione
  • nakon tuširanja, mokru kožu utapkati umesto trljati
  • izbegavajte češanje i trljanje suvih delova kože
  • unosite dovoljno tečnosti.