Aspartat aminotransferaza – AST

 

Normalne vrednosti: Muškarci i žene: 8 – 38 U/L

Povišene vrednosti AST-a:

javljaju se kod hepatocelularnog oštećenja (virusni hepatitis, toksični hepatitis, šok jetre, alkoholni hepatitis), infarkta miokarda, hemolize in vivo, bolesti skeletnih mišića, infarkt pluća, posthepatične bilijarne opstrukcije.

Snižene vrednosti AST-a:

javlja se kod terminalnog stadijuma bolesti jetre, hronične hemodijalize, trudnoće.

Aspartat aminotransferaza (Transaminaze) – Najčešće se naziva jetrenim enzimom. Najviše je prisutna u srcu, jetri, skeletnim mišićima i pankreasu, au manjoj meri u slezini, plućima i eritrocitima.
Najveće značenje određivanje ima kod jetrenih oboljenja.
Merenje nivoa AST u krvi indikovano Je u dijagnozi, razlikovanju i praćenju bolesti jetre i žuči, infarktu miokarda i oštećenju skeletnih mišića.
 

Šta je aspartat aminotransferaza?

Aminotransferaza (AST) je enzim koji je prisutan u raznim tkivima vašeg tela. Enzim je protein koji pomaže da se aktiviraju hemijske reakcije koje vaše telo treba da funkcioniše.
 
AST se nalazi u najvišim koncentracijama u jetri, mišićima, srcu, bubrezima, mozgu i crvenim krvnim zrncima. Mala količina AST-a je obično u vašem krvotoku. Veće količine ovog enzima u krvi u krvi mogu biti znak zdravstvenog problema. Abnormalni nivoi mogu biti povezani sa oštećenjem jetre.
 
AST nivoi se povećavaju kada postoji oštećenje tkiva i ćelija u kojima se nalazi enzim. Nivo AST može porasti već šest sati nakon što dođe do oštećenja tkiva. Normalni raspon za AST je veći od rođenja do 3 godine u poređenju sa normalnim rasponom za stariju djecu i odrasle.
 
AST test meri količinu AST u vašoj krvi koja je oslobođena od oštećenog tkiva. Stariji naziv za test je serumska glutaminsko-oksaloacetatna transaminaza (SGOT).
 

Koja je svrha AST testa?

Lekari obično koriste AST test kako bi proverili stanje jetre, kao što je hepatitis . Obično se meri zajedno sa alanin aminotransferazom (ALT). Prema specijalistima jetre, abnormalni rezultati ALT su verovatnije povezani sa oštećenjem jetre nego abnormalni AST rezultati. U stvari, ako su nivoi AST abnormalni i nivoi ALT normalni, problem je mnogo verovatniji zbog srčanog oboljenja ili problema sa mišićima, a ne zbog jetre. U nekim slučajevima, omjer AST-ALT može pomoći vašem liječniku u dijagnosticiranju određenih bolesti jetre.
 
Vaš lekar može da naruči AST test iz nekoliko razloga:
 
Imate simptome bolesti jetre
Simptomi bolesti jetre koji mogu dovesti do toga da Vaš doktor naruči AST test uključuju:
 – umor
 – slabost
 – gubitak apetita
 – mučnina
 – povraćanje
 – oticanje trbuha
 – žute kože ili očiju, koje se naziva žutica
 – tamna mokraća
 – ozbiljan kožni svrab ili pruritus
 – poteškoće sa krvarenjem
 – bol u stomaku
 
Rizik ste zbog stanja jetre
Vaš lekar može da odredi ovaj test ako imate visok rizik od razvoja jetrenih problema. Vaša jetra igra važnu ulogu u vašem telu, uključujući izradu proteina i uklanjanje toksina. Možete imati blago oštećenje jetre i ne pokazivati nikakve znakove ili simptome. Vaš lekar može da odredi AST test kako bi vas pregledao zbog upale ili povrede jetre.
 
Faktori koji povećavaju rizik od problema sa jetrom uključuju:
 – izloženosti virusima koji izazivaju hepatitis
 – konzumiranje alkohola ili droga
 – porodičnu istoriju bolesti jetre
 – dijabetes
 – overveight
 
Vaš lekar želi da prati postojeće stanje jetre
Vaš lekar može da koristi AST test kako bi proverio status poznatog poremećaja jetre. Oni ga mogu koristiti i za provjeru djelotvornosti tretmana. Ako se koristi za praćenje bolesti jetre, vaš doktor može da ga naručuje periodično dok se lečite. To će im pomoći da utvrde da li vaš tretman radi ili ne.
 
Vaš doktor želi da proveri da lekovi ne izazivaju oštećenje jetre
Vaš lekar može koristiti AST testiranje kako bi se uvjerio da lijekovi koje uzimate ne uzrokuju oštećenje jetre. Ako rezultati AST testa ukazuju na oštećenje jetre, Vaš lekar će možda morati da promeni vaše lekove ili da snizi vašu dozu kako bi pomogao u preokretanju bilo kakve inflamacije.
 
Vaš lekar želi da proveri da li druga zdravstvena stanja utiču na vašu jetru
Jetra se može povrediti i nivo AST može biti nenormalan ako imate bilo koje od ovih stanja:
 – insuficijencija bubrega
 – upala pankreasa ili pankreatitis
 – hemochromatosis
 – određene infekcije, kao što je mononukleoza
 – bolest žučne kese
 – toplotni udar
 – karcinomi krvnog sistema, kao što su leukemija i limfom
 – amiloidoza
 

Kako se sprovodi AST test?

AST test se izvodi na uzorku krvi. Zdravstveni radnik obično uzima uzorak iz vene u ruku ili ruku koristeći malu iglu. Sakupljaju krv u epruvetu i šalju je u laboratoriju na analizu. Vaš lekar će vas obavestiti o vašim rezultatima kada postanu dostupni.
 
Iako nisu potrebne posebne pripreme za AST test, uvek treba da kažete svom lekaru o svim lekovima koje uzimate pre vađenja krvi.
 

Koji su rizici testa AST?

Rizici testa AST su minimalni. Može se javiti nelagodnost kada se uzme uzorak krvi. Možete imati bolove na mestu uboda tokom ili posle testa.
 
Ostali potencijalni rizici povlačenja krvi uključuju:
 – otežano je dobijanje uzorka, što je rezultiralo višestrukim ubodom igle
 – preteranog krvarenja na mjestu igle
 – nesvestica zbog igle
 – nakupljanje krvi ispod kože ili hematom
 – infekcije na mestu uboda
 

Kako se interpretiraju rezultati testa AST?

Rezultati testa AST variraju u zavisnosti od laboratorije koja završava analizu, kao i od tipičnih izveštaja. Opsezi normalnih nivoa takođe se razlikuju u zavisnosti od pola i starosti. Nedavna istraživanja su pokazala da čak i blago povećanje AST može biti znak problema sa jetrom koji zahtijeva daljnje istraživanje. Američki koledž gastroenterologije preporučuje da svi abnormalni AST rezultati budu praćeni.
 
Moguća stanja jetre koja se zasnivaju na visini AST
 – Rezultati AST izvan očekivanog raspona i manje od 5k očekivanog raspona: hepatitis B, hepatitis C, alkoholna i bezalkoholna masna jetra, hemohromatoza, Vilsonova bolest, autoimuni hepatitis, alfa-1 antitripsinski nedostatak, lekovi
 – AST rezultati između 5 do 15k očekivanog opsega: akutni virusni hepatitis, bilo koje od stanja povezanih sa nižim nivoima AST promena
 – AST rezultati više od 15k očekivanog raspona: trovanje acetaminofenom (Tilenol), šok-jetrom (gubitak krvne opskrbe jetre)
 
Vaš lekar će razgovarati sa vama o vašim rezultatima i onome što oni znače. Vaš lekar će verovatno uzeti detaljnu istoriju bolesti i obaviti fizički pregled kako bi utvrdio da li druga stanja koja nisu povezana sa jetrom mogu uzrokovati abnormalnosti. Abnormalni testovi se često ponavljaju kako bi se osiguralo da su rezultati ponovljivi i tačni. Drugi testovi su obično potrebni da bi se pratili abnormalni nivoi AST. To može uključivati dodatne testove krvi, snimanje jetre i biopsiju jetre.
 
Neka od drugih stanja koja uzrokuju abnormalne nivoe AST u jetri su:
 – ciroza
 – rak jetre
 – autoimune bolesti
 – određenih genetskih poremećaja
 – bezalkoholna bolest masne jetre (NAFLD)
 – traume jetre kod fizičke povrede
 
Drugi mogući razlozi za povećanje nivoa AST koji nisu povezani sa jetrom su:
 – nedavni srčani udar
 – naporne aktivnosti
 – injekciju leka u vaš mišić
 – opekotine
 – napadaji
 – operacije
 – celijakija
 – bolesti mišića
 – abnormalno uništavanje crvenih krvnih zrnaca
Nivoi AST mogu biti povišeni kao rezultat izloženosti lekovima ili drugim supstancama koje su toksične za vašu jetru.
 

Pratiti

U zavisnosti od razloga testa i rezultata, Vaš lekar može preporučiti dodatne testove. Ako rezultat AST testa pokazuje povišen nivo, vaš lekar može da ga uporedi sa rezultatima drugih testova na jetri kako bi se utvrdilo koji oblik jetrenog oboljenja imate. To uključuje testove za ALT, nivo alkalne fosfataze, albumin i bilirubin. Funkcije zgrušavanja krvi se takođe mogu proveriti, kao što su PT, PTT i INR. Vaš lekar može preporučiti i ultrazvuk ili CT skeniranje jetre kako bi se utvrdili drugi razlozi za abnormalne testove.
 

 

Kada saznate koji oblik bolesti jetre uzrokuje oštećenje jetre, vi i vaš liječnik možete zajedno raditi kako biste došli do plana liječenja koji zadovoljava vaše potrebe.