Verovatno ni najvećim ljubiteljima slatkog nije do kraja jasno zašto imaju toliku glad za šećerom. Pravi odgovor krije se u našoj biologiji. Zanimljivo istraživanje sprovedeno na pacovima pokazalo je da oni između zaslađene vode i kokaina u svakoj prilici biraju – zaslađenu vodu!
Kad se radi o šećeru nije bitno čak ni to da li je prirodan poput fruktoze ili u potpunosti veštački proizveden. Čak i kad su naučnici povećali dozu ponuđenog kokaina, pacovi su i dalje davali prednost šećeru.
Iz toga možemo samo da zaključimo to da smo preosetljivi na šećer. Kad su receptori za slatko u našem mozgu stimulisani hranom koja obiluje šećerom – taj osećaj najčešće preovlada našu mogućnost samokontrole. ***10 zdravih namirnica koje kriju…
Iz ove perspektive se čini da smo u potpunosti bespomoćni kad se radi o savladavanju želje za slatkim. Međutim pravom strategijom možete s lakoćom nadigrati čak i taj prirodni nagon za uzimanjem slatkog.
1. Tokom celog dana unosite dovoljno hrane s niskim procentom šećera
Kad ne pojedemo dovoljno hrane s niskim procentom šećera tokom dana, naše telo po svojoj prirodi vapi za kalorijama. Tada je najčešći izbor – zaslađena hrana. Sigurno ste svi više puta osetili neodoljiv nagon za uzimanjem slatkog u poslepodnevnim satima. Posle napornog dana na poslu najlakše je okrenuti se raznim grickalicama i slatkišima.
Kako biste to izbegli treba da pripazite na nekoliko stvari. Nipošto nemojte preskočiti doručak. Pošteno se najedite za vreme ručka. U obrocima kombinujte različite namirnice; dovoljno voća i povrća, celovite žitarice te neko lagano meso ili ribu. Pravilna i raznolika ishrana uveliko će smanjiti vašu potrebu za unosom slatkog. Preduhitrite želju za slatkim zdravim smoothie-jem od povrća. ***Opako dobri razlozi za šaku kupina
2. Hidrirajte se
Želja za slatkim može da poraste i ako ste u dehidriranom stanju. Kad osetite potrebu za slatkim prvo popijte par čaša vode. Dobra navika za vaše zdravlje je i da počnete dan čašom vode i smoothie-jem za doručak. Tako ćete hidrirati svoj organizam, snabdeti ga lako svarvljivim nutrijentima i steći dovoljno energije za početak dana.
3. Jedite voće i počnite da koristite steviu i sirup od agave
Kad poželite da pojedete nešto slatko, pojedite voćku ili koristite steviu. Stevia je biljka čiji su listovi prepuni glikozida koji su čak do 300 puta slađi od samog šećera. Stevija se preporučuje i dijabetičarima, a njome možete zasladiti čaj, smoothie ili desert. Obećajte sami sebi da ćete jesti samo voće i koristiti steviu tokom 2 nedelje kad god pomislite na slatko. Isto važi i za sirup od agave. ***Da li unosite dovoljno selena?
4. Jedite zakiseljenu i fermentisanu hranu
Ovaj trik se bazira na principu ˝klin se klinom izbija.˝ Kad god pomislite na slatko pojedite nešto kiselo ili fermentisano – na primer kiselo zelje ili krastavac. Takva hrana je puna probiotika i nutrijenata pa lako može da preseče potrebu za slatkim.
5. Svakodnevno uzimanje probiotika
Kad se ravnoteža naše crevne flore izbaci iz ravnoteže – to može da izazove želju za slatkim. Probiotici to mogu da spreče i dovedu našu crevnu floru ponovo u red. Potrebno je dnevno uneti oko 15 milijardi aktivnih bakterija. Time će dobre bakterije s lakoćom nadvladati one loše, a potreba za slatkim biće uveliko oslabljena, savetuje Naturala. ***Koja hrana smanjuje želju za seksom?
6. Glutamin
Glutamin je aminokiselina, dodatak ishrani, koji će prevariti vaš mozak kako su potrebe za glukozom zadovoljene. Uzima se dva puta dnevno po 500 mg.
Zapamtite, naše telo je po prirodi preosetljivo na šećer. Tu činjenicu ne možemo, niti treba da je pobedimo. Moramo da naučimo da živimo s tim saznanjem. Korišćenjem ovih strategija u svakodnevnom životu lakše ćete prebroditi šećernu krizu i tako ućutkati zver u vama koja vrišti:“ŽELIM SLATKO!!!“
Izvor: S media, foto: Guliver/Thinkstock