„Ove dileme su različite za svaku porodicu. Neka deca ne vole da rade domaći, neka ne znaju da se organizuju, dok drugi nemaju adekvatan prostor. Bez obzira na problem, ono što ne smete dozvoliti je da domaći zadatak postane prepreka obavljanju svakodnevnih porodičnih aktivnosti.“ – rekao je Dru Edvards, vanredni profesor psihologije na univerzitetu Vejk Forest u Vinston-Salemu. ***Trikovi da vaš školarac što lakše nosi torbu

Roditelji bi trebalo da rade sa svojom decom kako bi se uspostavio efikasan sistem za obavljanje domaćeg zadatka, što podrazumeva vreme, mesto i sredstva (radni sto, pribor…).

„Važno je da deca pažljivo prate nastavu. Tek tada će pisanje domaćeg zadatka biti delotvorno i efikasno. Ako su tačno sve zapisali na školskom času, brže će uraditi i domaći“ – smatra Edvards, prenosi Roditeljstvo. ***Šta možete da očekujete kod polaska u školu

Evo nekoliko saveta:

* Deca moraju da pronađu pravo mesto u kući gde će raditi svoj domaći zadatak. Neka pokušaju da rade domaći na nekoliko mesta dok ne pronađu ono gde se osećaju najudobnije i najkoncentrisanije.

* Odredite pravo vreme za domaći zadatak. Neka to bude vreme posle škole ili posle ručka/večere.

* Ako primetite da dete u to vreme nije dovoljno koncentrisano, promenite raspored.

* Odredite redosled rada na domaćem zadatku, na primer neka dete radi prvo teže zadatke.

* Vi ponudite predlog ovog redosleda, ali dozvolite detetu da donese konačnu odluku.

* Neka dete radi jedan po jedan zadatak. Hrpa knjiga i papira na stolu može biti demotivišuća. Pomozite detetu da se organizuje tako što će raditi jedan po jedan predmet. ***Šta dete treba da zna pre polaska u školu?

* Pružite podršku, ali izbegnite pritisak na dete.

* Nemojte raditi domaći umesto deteta. To je jedna od najvećih grešaka roditelja.

„Škola je važna, ali je važan i odnos koji imate sa svojim detetom. Ne dopustite da domaći zadaci postanu problem koji kvari taj odnos“ – rekao je Edvards.

PODELI DUGME

email print  

Izvor: S media, foto: Guliver/Thinkstock