Iako je poznato da agrumi imaju dobre efekte na naše zdravlje zbog visoke koncentracije lekovitih sastojaka, poput vitamina C, nedavna istraživanja otkrivaju nove zdravstvene koristi mnogih citrusa.
Naime, u samim agrumima (narandžama, limunima, grejpu…) postoji obilje flavonoida, a najviše ih ima u kori. To znači da je najbolji način da u organizam unesete najveću dozu antioksidansa da pojedete belu „kožicu“ koja se nalazi u unutrašnjosti ploda uz koru, tvrdi se u knjizi „25 fantastičnih činjenica o hrani“.
Najbolji od flavonoida u tom belom „mesu“ je naringenin, koji se može naći u svim agrumima i u kori paradaiza. Istraživanja su pokazala, tvrde autori, da naringenin i srodni citrusni flavonoidi mogu da poprave oštećenja DNK koja vode do nastanka raka, a druga istraživanja pokazuju da naringerin može da stimuliše jetru da spali višak masnoće.
Naučnici su u laboratorijskim uslovima hranili miševe hranom bogatom mastima i izazvali simptome metaboličkog sindroma. Zatim su im davali naringerin, a posle analiza se pokazalo da je on normalizovap nivo holesterola i triglicerida, sprečio insulinsku rezistenciju i normalizovao metabolizam glukoze (šećer u krvi).
Dakle, u hrani ima lekova, zato nemojte te lekove bacati!