Tumori tiroidee mogu biti beningni i maligni. Beningni tumori su adenomi. Maligni tumori mogu biti papilarni, folikularni, nediferentovani i medularni karcinomi.
TUMORI TIROIDEE
I. Benigni tumori:
Adenomi: folikulami, papilami, trabekulami i embrionalni. Flikularni kaptira jod i daje sliku toksičnog adenoma. Ostali ne prihvataju jod i na sintigrafiji tiroidee daju »hladna« polja.
II. Maligni tumori:
Predstavljaju oko 1% svih tumora organizma.
Papilarni karcinom je unutar tiroidnih najčešći (oko 60%), osrednje je malignog toka, metastazira, na scintigrafiji »hladno« polje. Kiinički je nodus koji lagano ali neprekidno raste.
Folikularni karcinom je sledeći po učestalosti (oko 20%), osrednje malignosti, kasnije metastazira, daje veći tumefakt u tiroidei nego prethodni.
Nediferentovani karcinom (anaplastični – 6%—13%), jako je maligan, brzo raste, najčešće se javlja kod starijih osoba; već preko 6 meseci je ugrožavajuće za pacijenta. Daje kostne metastaze.
Medularni karcinom (od C ćelija) Čini do 10% karcinoma tiroidee, osrednje je maligan, često se javlja u sastavu MEN IIa.
Dijagnoza: Postavlja se na osnovu kliničke slike i sa sigurnošću biopsijom. Ne kaptiraju jod, zbog čega su na mestu tumora »hladna« polja na scintigrafiji.
Terapija: je hirurška. Ukoliko hirurška intervencija nije moguća, u anaplastičnom karcinomu se primenjuje kombinovana hemo i radioterapija. Doksorubicin se pokazao kao jedan od najefikasnijih citostatika u lečenju ove vrste karcinoma tiroidee (i u kombinaciji sa: 5-fluorouracilom i ciklofosfamidom), uz dodatak bleomicina.