Cervikalni polip je jezičasta, malena, trošna tvorevina veličine zma pšenice do veličine pasulja, retko veća, koja se naiazi u cervikalnom kanalu u nivou spoljnog ušća ili viri u vaginu, izvan spoljašnjeg ušća grlića.

 

Cervikalni polip je jezičasta, malena, trošna tvorevina veličine zma pšenice do veličine pasulja, retko veća, koja se naiazi u cervikalnom kanalu u nivou spoljnog ušća ili viri u vaginu, izvan spoljašnjeg ušća grlića. U stvari, tu se radi o hiperplaziji sluzokože endocerviksa, bogate sitnim krvnim sudovima. Treba takođe podsetiti da se cervikalni polip češće sreće kod žena koje istovremeno boluju od fibromioma materice. Sem povremenih kontaktnih krvavljenja, koja nisu obavezna i koja nastaju zbog trošnosti površine polipa i oštećenja njegovih krvnih sudova, cervikalni polip gotovo redovno dovodi do pojačanja sekrecije iz cervikalnog kanala. Sekret je sluzav, viskozan, retko sukrvičav. Kako osim ovih, cervikalni polip ne mora da daje nikakve druge simptome, to se često, kao i eritroplakija grlića, otkriva slučajno, pri kontrolnom pregledu pomoću spekuluma.
Ako polip dostigne znatniju veličinu, dešava se da ga sama žena pri vaginalnom ispiranju napipa i otkrije. Pri pregledu vidi se jezičasta crvenkasta trošna tvorevina koja na dodir krvavi. Diferencijalno-dijagnostički, dolaze u obzir ispali delovi ovularnog tkiva ako je u pitanju gravidna bolesnica, eventualno sitan, nekrotičan miom koji se rađa i endometrijalni polip koji je na peteljci i čiji je vrh prošao kroz cervikalni kanal. Ovde takođe, što je veoma važno, dolazi u obzir i rak grlića materice, zbog čega svaki cervikalni polip treba ozbiljno shvatiti, obavezno operativno odstraniti i poslati na histološki pregled. Treba voditi računa da kod mlađih žena ispali komadići ovulamog tkiva iz materice, kroz cervikalni kanal u vaginu, kod inkompletnog pobačaja, mogu ličiti na cervikalni polip.
Cervikalni polip odstranjuje se najčešće makazama ili korncangama, pri čemu se preseče ili prekine peteljka na kojoj visi. Da ne bi došlo do recidiva polipa, što se vrlo često dešava, posle presecanja ili prekidanja peteljke treba izvršiti kiretažu mesta pripoja peteljke polipa i na taj način je odstraniti iz korena. Dobijeno tkivo obavezno se šalje na histološki pregled.