=““ =“:/s/2019/11/17/fb-content.png“ „0“ =“0″}Godine 1925. Ascheim i Zondek otkrili su da se urinom gravidne žene može izazvati ovulacija na jajnicima mišice (na tome se zasniva Ascheim-Zondekova reakcija za otkrivanje rane trudnoće). Nekoliko godina kasnije Friedman je izveo isti eksperiment na zečici (Friedmanova reakcija)
Godine 1925. Ascheim i Zondek otkrili su da se urinom gravidne žene može izazvati ovulacija na jajnicima mišice (na tome se zasniva Ascheim-Zondekova reakcija za otkrivanje rane trudnoće). Nekoliko godina kasnije Friedman je izveo isti eksperiment na zečici (Friedmanova reakcija). 1930. godine Cole i Hart su iz seruma ždrebnih kobila izolovali gonadotropine (PMSG) koji su dugo korišceni za podsticanje ovulacije kod žena. Zbog učestalih imunoloških reakcija kasnije su napušteni i zamenjeni novim lekovima. Tome je najviše doprinelo izolovanje humanog gonadotropina iz mokrace žena u perimenopauzi (HMG) 1960. Lunenfeld i saradnici. Danas se pored humanog menopauzalnog gonadotropina za stimulaciju ovulacije koriste i drugi stimulansi (Clomiphene citrate, gonadoliberin, drugi gonadotropini, bromergon).
I. Stimulacija klomidom (Clomiphene citrate)
Klomifen citrat tj. klomid je po hemijskoj strukturi cis izomer dietilstilbestrola. Obzirom na to da je po svom sastavu sličan sintetskom estrogenu (Stilbestrolu) i dejstvo mu je slično estrogenu. U stvari, on deluje kao kompeticija estrogena zaposedajuci estrogenske receptore u centrima hipotalamusa, simularajuci nedostatak estrogena u cirkulaciji i mehanizmom povratne sprege izazivajuci povećano stvaranje i lučenje gonadoliberina. To ima za posledicu povecano lučenje hipofiznih gonadotropina (FSDH i LH) što treba da dovede do ovulacije. Sa terapijskim davanjem klomida se počinje petog dana ciklusa peroralnim putem u trajanju od pet dana sa dnevnom dozom od 50 mg. Terapija se ponavlja u nekoliko narednih ciklusa uz ultrazvučno praćenje.
II. Stimulacija gonadotropinima
Za stimulaciju ovulacije humanim gonadotropinima koriste se: humani menopauzalni gonadotropin (HMG) i horionski gonadotropin (HCG). Iz humanog gonadotropina menopauzalnih žena dobijaju se FSH i LH u približno jednakom odnosu. Za izazivanje ovulacije nije dovoljno primeniti samo FSH (izuzetak PCO sindrom), već je neophodna istovremena aplikacija i LH. U tom cilju se pored humegona (HMG) često koristi i HCG kojim se postiže visok skok LH neposredno pre ovulacije; daju se injekcije humegon 2-og, 4-og, 6-og, 8-og i 10-og dana uz dodavanje HCG-a jedanaestog dana.
III Stimulacija gonadoliberinima
U stimulaciji ovulacije najređe se koristi gonadoliberin u posebno indikovanim slučajevima kao što su: hipogonadotropna amenoreja, Kallmanov sindrom, anorexia nervosa, PCO sindrom i slično.
IV. Stimulacija agonistima dopamina (bromergon)
Poznato je da je pojačana sekrecija prolaktina (PRL) praćena izostajanjem ovulacije. Prolaktinemija je prisuma kod nekih hipofiznih adenoma, kod smanjenog dejstva dopamina (koji deluje kao inhibitor sekrecije prolaktina) i u stresnim situacijama. Da bi se izazvala ovulacija neophodno je smanjenje nivoa prolaktina u organizmu žene. U tu svrhu se koristi agonist dopamina bromergon.
Komplikacije indukcije ovulacije
Komplikacije koje mogu da prate indukciju ovulacije su:
– višeplođne trudnoće,
– spontani pobačaji,
– hiperstimulacija jajnika kao najteža.
Hiperstimulacija jajnika kao najteža komplikacija prilično je retka i može biti veoma ozbiljna. Zato indukciju ovulacije treba brižljivo i pažljivo sprovoditi. Ukoliko ipak do nje dođe ona se ispoljava brzim istovremenim razvojem brojnih folikula koji prerastaju u ciste jajnika što je praćeno ozbiljnim biohemijskim promenama. Na to se nadovezuje prelazak intravaskulame tečnosti van krvnih sudova u ekstravaskularni prostor. Vrlo retko može se desiti moždana embolija sa smrtnim ishodom.
Prema klasifikaciji WHO (svetske zdravstvene organizacije) hiperstimulacija ovarijuma se javija u tri stepena:
1. stepen blagi oblik jajnici su uvećani do 5 cm;
2. stepen umereni oblik-jajnici su uvećani od 5 do 12 cm sa abdominalnom distenzijom, nauzejom, povraćanjem i dijarejom;
3. stepen teški oblik jajnici su u prečniku veći od 12 cm, prisutan je ascit, hidrotoraks kao i poremećaji u koagulaciji krvi.
Lečenje blagog i umerenog stepena hiperstimalucije nije potrebno. Kod teških oblika neophodna je hospitalizacija sa svakodnevnom kontrolom krvne slike, hematokrita, diureze, osmolalnosti krvi i kontrola urina. Terapija je simptomatska.