Pod fiziološkom amenorejom podrazumeva se izostanak menstruacije u životnim dobima i stanjima kada se pna inače ne javlja.
Pod fiziološkom amenorejom podrazumeva se izostanak menstruacije u životnim dobima i stanjima kada se pna inače ne javlja.
Fiziološka amehoreja postoji do puberteta, a u generativnoj periodi ženeT menstrualna krvavljenja ne javljaju se u toku trudnoće i često posle porođaja, za vreme laktaciie. RedoVne menstruacije prestaju sa menopauzom, te je amenoreja posle tog vremena takođe fiziološka. Fiziološka amenoreja do puberteta je primafna a u generativnom dobu i posle manopauze sekundarna. Amenoreia do puberteta posledica je nedovoljnog lučenja gonadostimulina u prednjem režnju hipofize, a takođe i refrakternosti jajnika na podsticaje iz hipofize do tog životnog doba. Amenoreja u toku trudnoće nastaje zbog produžene lutealne faze do koje dovodi lučenje progesterona iz žutog tela trudnoće i estrogena iz posteljice. Eventualna pojedinačna krvavljenja iz materice kod pojedinih žena u toku trudnoće ne mogu se smatrati pravim menstruaćijama, već više posledicom nekog poremećaja. Posle prekidanja trudnoće takođe nastupa sekundarna amenoreja, koja je različitog trajanja. Ako se prekid trudnoće desio u ranim mesecima, tj. ako je reč o pobačaju, onda amenoreia obično traie 3 do 8 nedelia. Posie poroflaia amenoreja može da traie po vise mesecipa i godinu dana. Ima, međutim, slučajeva da se menstruacija javi vrlo brzo po porođaju. Kada će se uspostaviti menstruacioni ciklus, u takvoj situaciji u velikoj meri zavisi i od laktacije. Kod žena koje ne doje menstruaciia se javlja mnogo ranije nego knd onih koje doje. Veruje se da dojenje preko hipotalamusa stimuliše stvaranje prolaktina u hipotizi na raćun luteiniziraiućeg hormona zbjg čega ne dolazi do ovulaciie. Iako dojenie produ/ava sekundarnu amenoreiu. ono to čfni samo do izvesne vremenske granice. Nastavljanje dojenja i posle toga ne sprecava pojavu ovulacije i uspoijtavljanje merlijttUacidnog citdusa, pa prema tome ne može, kao sto se u nekim sredinama veruje, ni da štiti ženu od eventualne bremenitosti. Zapaženo je da su prvi rnenstruacioni ciklusi posle prekida trudnoće u znatnom procentu anovulatornog tipa i da prva menstrualna krvavljenja posle odmaklih pobačaja i porođaja mogu biti toliko obilna da ponekad zahtevaju intervenciju lekara. Kod mnogih žena, međutim, ovulacije se mogu javiti već u prvim menstruacionim ciklusima po porođaju, te takve žene ostaju bremenite čak i u ranim mesecima babinja, i pored toga što doje.
U početku klimakterijuma jajnici postaju neosetljivi na podsticaje iz prednjeg režnja hipofize i u njima se javljaju atrofične promene koje progresivno napreduju. Zbog toga i povećano lučenje gonadostimulina, koje nastaje u to doba, nije u stanju da u jajnicima održi lučenje seksualnih hormona sa pojavom ovulacija i stvaranjem žutih tela. Prestanak lučenja seksualnih hormona, između ostalog, dovodi do atrofije materice u celini, a posebno njenog endometrijuma. Poremećaj cikličnih hormonskih promena na jajnicima praćen je prestankom ovulacija i menstruacionih ciklusa, koji u to životno doba iščezavaju. To i dovodi do menopauze i do sekundarne amenoreje koja prati klimakterijum.