Stein i Leventhal šu 1935. godine zapazili policistične promene na uvećanim jajnicima, kod često gojaznih bolesnica u generativnom dobu sa propratnim poremećajem menstruacije,: hirzutizmom i sterilitetom.

Stein i Leventhal šu 1935. godine zapazili policistične promene na uvećanim jajnicima, kod često gojaznih bolesnica u generativnom dobu sa propratnim poremećajem menstruacije,: hirzutizmom i sterilitetom. Ovaj sindrom označen je kao Stein-Leventhalov i više godina je nosio taj naziv. Kasnijim ispitivanjima ustanovljeno je da su policistični jajnici posledica više dotle, pa i danas, nepoznatih uzroka i da obuhvataju mnogo širi entitet poremećaja. Zbog toga je usvojen naziv sindrom policističnih ovarijuma u koji se uklapa i Stein-Leventhalov sindrom.
Sindrom’policističnih ovarijuma se javlja u generativnom periodu žene i relativno je čest uzrok steriliteta i neurednih menstmalnih krvarenja (amenoreja i oligomenoreja). Ovaj sindrom nije uvek isti po simptomima, jer neki od njih mogu biti odsutni u nekim slučajevima i manje ili više naglašeni. Najčešće kod sindroma policističnih ovarijuma radi se o uvećanim jajnicima cistično izmenjenim, mada se sindrom može javitli kod žena čiji su jajnici normalne veličine. Ove cistične promene na jajniku zapravo predstavljaju povećan broj folikula u različitim stadiiumima razvoia. Promene su praćene hipejtofijom i hiperplazijom ovarijuma, a rezultat su hronićne stimulaciie ustea poremećafa hipotalamusno-hipofizne regulaćije sekrecije gonadotropina. Naime. ovde se javlja veoma visok nivo luteinizirajućeg hormona (LH) koji stimuliše ovariium da stvara višak androgena koji_se dalje perifernom konverzrjom pretvara u estrogene. Orn povecavaju osetljivost hipolrze na gonadoliberine, te ona odgovara lučenjem vecih količina LH. Tako se zatvara krug koji rezuitira povecanom količinom LH U cirknlanji sniženim nivo’om FSH (jer estradiol deluie inhibitorno na stvaranie i lučenie FSH). Odnos LH prema FSH je veci od 3, a nivo androgena kao i estradiola (i to u obliku estrona perifema konverzija) je povišen. Policistične jajnike karakteriše zadebljala, sjajna, beličasta opna (tunica albuginea) ispod koje se nalaze brojni mešci (ciste) u raznim stadijumima razvoja. Ovi mešci prečnika su 2-6 mm i ispunjeni su bistrom tečnošču. U toj tečnosti nalaze se znatne koncentracije androgena (naročito androstenediona) i neznatrie količine estrogena izlučene u ovarijumu. Prisutni androgeni dovode do atretičnih promena u nedozrelim mešcima. Kod bolesnica sa policističnim ovarijumima zapaža se i hiperprolaktinemija (u 10-30%) što se dovodi u vezu sa istim faktorima koji uzrokuju povišenu sintezu LH. Pored pomenutih kliničklh „sirnptoma (izostasnak ovulačija i poremečaj menstruacionog ciklusa) često sreču hirzutizam i gojaznost. Hirzutizam se objašniava povecanom Kohćinom androgena, a gojaznost povišenom koncentracijom estrona (periterna konverzija androgena u estron u masnom tkivu).

 

Dijagnoza. Kod pacijentkinje koja se obrača lekaru dajući podatke o amenoreji, neregularnim menstruacijama. neolodnosti. a pfilom lma ašpekt gojažnosti ša eventualnim prfsustvom hirzutizma i masne koze treba’ posumnjati na“PCO. U prilog tome govon ginekološki pregled sa nalazom obostrano uvecanih, čvrstih, slobodnih jajnika, sto se potvrđuje i ultrazvučnim pregledom. U laboratorijskim rezultatima krvi prisutan ie povišeh’ nivo LH i snižen nivo FSH (odnos LH-KSH veci ie od 3:1). Takođe je u krvi prisutna -znatna koncentraciia testosterona i androstenediona i zbog periferne konverzije povecana koncentraćija estrona u odnosu na estradiola snizen nivo SHBG (Sex hormon binding globuline za koji se vezuju estrogeni i androgeni hormoni).

Terapija se sprovodi putem konzervativnih i operativnih metoda. Konzervativna terapija podrazumeva Jkorišcenje hormona. Majčešce se daju sintetski gestageni ciklično. čime se. postiže snižavanie nivoa LH i.time’ usp.ostavljanje“reriovnih ciklusa. U istom cilju mogu se koristiti i kombinovana oralna kontraceptivna sredstva kod izrazenog hirzutizma u terapijske svrhe daju se kortikosteroidi koji supresivno deluju na nadbubrege i androgenu aktivnost jajnika. U ovu svrhu, a istovremeno za lečenje steriliteta podsticanjem ovulacije, koristi se i klomid. Operativno lečenje sprovodi se korišćenjem laparotomije-, ili laparoskopskim putem. Pri tome se radi klinasta resekcija ili multipla kautedzacija ovarijuma. U mnogim slučajevima posle klinaste resekcije javljaju se spontane ovulacije praćene graviditetom.