Polimenoreja je u stvari ciklično krvarenje i predstavlja ućestane menstruacije sa menstruicionim ciklusom u trajanju od 91 do 94 dana. Obično se skraćenje ciklusa dešava na račun proliferacione faze, jer je trajanje sekrecione faze prilično konstantno i iznosi 14 ± 2 dana.
Polimenoreja je u stvari ciklično krvarenje i predstavlja ućestane menstruacije sa menstruicionim ciklusom u trajanju od 91 do 94 dana. Obično se skraćenje ciklusa dešava na račun proliferacione faze, jer je trajanje sekrecione faze prilično konstantno i iznosi 14 ± 2 dana. Uzroci polimenoreje su hormonske prirode, otinosno putiču od nedovoijno usaglašenog međusobnog dejstva hormona, prednjeg režnja hipofize i ovarijalnih hormona. Zato se polimenoreja najčešće sreće u pubertetu i klimakterijumu. Sa uhudavanjem hormonske funkcije, polimenoreja posle kraćeg vremena u pubertetu biva zamenjena normalnim ciklusima. Treba samo znati da kod izvesnih žena dužina trajanja ciklusa i normalno iznosi 21 dan. Zbog toga, u takvim slučajevima nije potrebno nikakvo lečenje.
Kod osoba kod kojih su ciklusi kraći. pređuzima se hormonsko lečenje kojim se produžuje razmak između pojedinih perioda. Terapiia se sprovodi nekoliko meseci. To se postiže i naizmeničnim davanjem estropena i progesterona da bi se stvorili veštacki anovnlatorni ciklusi. Ako je, pak, uzrok polimenoreje suviše kratka sekreciona faza. onda se terapiia sprovodi davanjem progesterona u drugoi fazi ciklusa ili, takođe, izazivanjem veštačkih ciklusa nekoliko meseci. Veštački ciklusi izazvani naizmeničnim davanjem estrogena i progesterona takođe se koriste kod slučajeva polimenoreje kod kojih ne postoji ovulacija. Ukoliko je polimenoreja posledica anovulacije u sterilnom braku treba je lečiti indukcijom ovulacjie.