Klimakterična krvarenja obično se javljaju kratko vreme pre menopauze, odnosno u klimakterijumu. Izazvana su poremećajem ravnoteže u funkciji endokrinih žlezda, u prvom redu hipofize i jajnika. Ovaj poremećaj proističe od postepenog gašenja endokrine funkcije jajnika i time izazvane hiperfunkcije prednjeg režnja hipofize u lučenju gonadostimulina.

Klimakterična krvarenja obično se javljaju kratko vreme pre menopauze, odnosno u klimakterijumu. Izazvana su poremećajem ravnoteže u funkciji endokrinih žlezda, u prvom redu hipofize i jajnika. Ovaj poremećaj proističe od postepenog gašenja endokrine funkcije jajnika i time izazvane hiperfunkcije prednjeg režnja hipofize u lučenju gonadostimulina. Kod izvesnog broja žena zbog toga nastaju znatni menstruacioni poremećaji. U to vreme menstruaciorti ciklusi mogu biti kraći ili duži, neuredni, često anovulatorni, sa oskudnim ili preterano obilnim, produženim i neurednim krvarenjem. Ovulacijr su retke i povremene. Zbog toga izostaje stvaranje žutog tela i produkcija progesterona. Produženo je dejstvo estrogena. što dovodi do produžene proliferativne faze na endometrnumu I do niegove hiperplaziie. Odnosno preterane proliferacije. Tako promenjena sluzokoža materice povremeno nekrotiše i deskvamiše, što je praćeno obilnim i neurednim krvarenjem. Pri histološkom pregledu na njoj se, pored hicerplazije. viđe preseci žiezda raziićitih lumena, tako da preparat izgledom podseća na Srederov .i,vajcarski sir“. Jednom rečju, i klinička i histološka slika identične su sa hemoragičnom metropatijom, koja se viđa kod hiperestrogenemije. U slučaju klimakterične metroragiie lekar mora biti obazriv i uvek da pomisli da se izg takvog krvavljenja može kriju neko organsko oboljenje, kao što su sitni submukozni miomi mkterice, endometrijalni polipi ili adenomioza koja se iz nepažnje lako proglasi disfunkcionim krvavljenjem. Još je važnije da krvavljenje nije posledica neotkrivenog malignog procesa na unutrašnjim polnim organima, u prvom redu na sluzokoži tela ili grlića materice, utoliko pre što se i karcinom tela, kao i karcinom grlića mogu reladvno
često naći pred ili u toku klimakterijuma. Zbog toga, kod upornijih slučajeva klimakteričnog krvavljenja treba obavezno pregledati bolesnicu uz pomoć vaginalnih ekartera i izvršiti frakcionisanu kiretažu, najpre endocerviksa, a onda i endometrijuma, pa dobijene materijale posebno poslati na histološki pregled. Eksplorativna kiretaža, odnosno skidanje endometnjuma, 1 kada nije rec omaiignom procesu, veoma je korisnajer ođstranjujg patoioški promenjenu siuzoJcožu materice, što je samo po sebi u velikom procentu đovoljno za lzlećenje. l zaista, eksploradvnom kiretažom detinitivno se zaustavlja patotološko krvavljenje kod oko 50% bolesnica. Povolian efekat dijagnostičke i terapijske kiretaže zasnivale na zameni obolele sluzokože zdravom i na usklađivanju poremećenih hormonskih odnosa u organizmu. Kiretaza materične sluzokože i dilatacija cervikalnog kanala takođe poboljšavaju trenutnu kontraktilnu sposobnost miometrijuma.
U slučajevima klimakterične metroragije, pored kiretaže, bolesnici treba obratiti pažnju na ishranu i opštu terapiju. Kod upornijeg krvavljerija mogu joj se dati lekovi koji favorizuju zgriišavanje krvi, kao što su kalcijum i koagulen, zatim vitamini, od kojih u prvom redu vitamin K i amin nikotinske kiseline iz B kompleksa. Isto tako, korisna jeJ aplikacija uterotoničnih sredstava hipofiznog porekla i preparata ražene glavnice. Od hormona treba dati progesteron, koji nedostaje u organizmu bolesnice zbog odsustva žutog tela. Progesteron se daje u dozama od 25 do 50 mg nekoliko dana, posle čega estrogenima pripremljen endometrijum deskvamiše i sluzokoža materice se obnavlja. Ova terapija se ponavlja nekoliko meseci, što obično dovoiii “ do’privremenog sredivanja ciklusa, dok se furikcija jajniKa potpuno ne ugasi i ne nastupi menopauza kao simptom klimakterijuma. Posle prvog davanja, progesteron se daje svakog meseca pred kraj ciklusa, odnosno pre pojave očekivane menstruacije. Ukoliko posle ponovnog davanja progesterona u jednom od narednih ciklusa ne nastupi očekivano krvavljenje, onda je to znak da je došlo do menopauze.
U izvesnom procentu slučajeva, nešto preko 10%, opisana terapija klimakteričnih metroragija ostaje bez rezultata. Tada je najbolje uraditi vaginalnu ili abdominalnu histerektomiju.