Ova patološka promena sreće se u 10-15 % svih neoplazija. Danas se smatra da ie VIN posledica onkogenog delovama humanog papiloma virusa na kožu vulve. 

 

Skvamozna celijska hiperplazija udružena sa vulvarnom intraepitelnom neoplazijom (VIN).
Ova patološka promena sreće se u 10-15 % svih neoplazija. Danas se smatra da ie VIN posledica onkogenog delovama humanog papiloma virusa na kožu vulve. HPV humani papiloma virus se prenosi polnim putem. Kod ovog oboljenja: inspekcijom se zapaža verukozna ili papilarna promena na koži stidnice, koja je u oko 50 % siučajeva beličaste boje, (pored toga može biti pojačane pigmentacije, ružičasta ili crvenkasta). Često je praćena svrabom. Na osnovu patohistoloskih promena u epitelnirn ćelijama vulve razlikuju se tri stepena vulvarne intraepitelne neoplazije (VIN):
–    Blaga displazija VIN I
–    Srednje teška displaziia VIN II
–    TesEa displazija i Ca in situ VIN III
Dijagnoza vulvarne intraepitelne neoplazije se postavlja na osnovu:
–    Inspekciie vulve
–    Vulvoskopije
–    Toluidin-testa (premazivanje promene 1% vodenim rastvorom toluidina, patološka promena vezuje plavu boju koja se teško skida)
–    Citodijagnostike
–    Histopatoioskog pregleda materijala uzetog bio’psijom sa mesca promene.
Evolucija vulvarnih intraepitelnih neoplazija je moguća u dva smera povlaćenie promena cesce kod mladjih zena ili dalji rizvoj u pravcu maligne alteracije i nastavka u vidu invazivnog karcinoma, sto se češće sreće kod starijih žena.