Vagina je obložena pločasto-slojevitim epitelom sa brojnim svojstvima koja doprinose samozaštiti od infekcije. Epitelne ćelije od bazalnog sloja u toku sazrevanja menjaju svoj oblik i u spoljašnjem sloju i u vidu ljuspica se neprestano deskvamišu.
Vagina je obložena pločasto-slojevitim epitelom sa brojnim svojstvima koja doprinose samozaštiti od infekcije. Epitelne ćelije od bazalnog sloja u toku sazrevanja menjaju svoj oblik i u spoljašnjem sloju i u vidu ljuspica se neprestano deskvamišu. Može da se desi, ali veoma retko pod dejstvom izvesnih onkogenih činilaca, da se jave izvesne promene u morfologiji i izgledu epitelnih ćelija. One počinju da gube osobine okolnih normalnih ćelija u pogledu oblika, odnosa veličine jedra i citoplazme, pravilnosti i izgleda jedara itd. Takve ćelije su prisutne u vidu ostrvaca u epitelu. Primećeno je da se ova pojava nazvana displazijom vaginalnom intraepitelnom neoplaziiom, češće dešava kod bolesnica koie su imale infekciju humanirri papiloma virusom (HPV). Zbog toga se ovom virusu pripisuju onkogena svojstva. Pojava displazije može da traje dosta dugo i da se promene na ćelijama, koje prethode malignitetu sve više izražavaju. Cešće se međutim dešava, naročito u početnim stadijumima razvoja vaginalne intraepitelne neoplazije (VAINI i VAINII), da dođe do spontane regresije procesa. To se retko dešava u trećem stadijumu vaginalne intraepitelne neoplazije VAINIII.
U tom stadijumu moguće je da se vaginalna intraepitelna neoplazija dalje razvija u pravcu maligniteta, to jest da nastanu prave maligne ćelije, koje vode ka pojavi invazije, odnosno razvoju karcinoma vagine.
U pretkliničkom, takozvanom preinvazivnom ili nultom stadijumu Ca in situ, koji se izvanredno retko može otkriti i to najčešće slučajno, pri kontrolnom pregledu, jer ne daje nikakve simptome, maligna lezija nalazi se u samom epitelu i ne probija bazalnu membranu, odnosno ne prodire u tkivo ispod pločastog epitela vagine.
Dijagnoza VAIN I, VAIN II, VAIN m, odnosno Ca in situ, uglavnom se postavlja pri slučajnim mtinskim pregledima. Ako se posumnja na patološke promene u sluzokoži vagine, postavljanje dijagnoze postiže se kolposkopskim pregledom vagine, citološkim pregledom vaginalnog brisa sa sumnjivih mesta (Papanikolau), tipizacijom HPV virusa (tip 16 1 18 humani papiloma virus) i histološkim pregledom biopsijom dobijenog materijala.
Ukoliko je u pitanju VAIN I i VAIN H bolesnica se češće kontroliše. U slučaju VAIN m, odnosno Ca in situ koristi se konzervativno ili operativno lečenje. Konzervativno lečenje podrazumeva lokalnu upotrebu pet fluoro-uracila, a operativno odstranjenje lezije klasičnim himrškim zahvatom ili laserom. U svakom slučaju, bolesnicu treba dugo kontrolisati.