7 načina da savladate umor i lakše zaspite
Posle napornog dana sve što želite jeste da se bacite u krevet i iste sekunde utonete u san. Ali, kako vreme prolazi a vi ste i dalje budni… Umorni ste, a ne možete da zaspite. U čemu je problem?
Prošlo je već tri sata otkako ste se pripremili da zaspite a vi ste širom otvorenih očiju u dubokim mislima koje su oterale san i zbog toga polako padate u agoniju. I verujte nam na reč, niste jedini. Ankete pokazuju da se dve od tri žene barem jednom nedeljno suočavaju sa istim problemom. Pa u čemu je tajna? U navikama i ponašanju koji su „tihi rasterivači“ sna. Otkrijte ih, a zatim zauvek izbrišite iz svoje svakodnevice.
Svetlo u spavaćoj sobi
Čak i najmanji zračak uličnog svetla koji se probija kroz žaluzine vašeg prozora ili svetlo sa mo-nitora raču-nara držaće vas budnim. „Svetlost šalje u mozak signal koji sprečava lučenje melatonina, hormona koji reguliše životni tempo i stanje pospanosti organizma“, objašnjava njujorški klinički psiholog Šeldon Fridmen Haris.Rešenje: Dobro zamračite prostoriju u kojoj spavate i ugasite sve što emituje svetlost i svetluca u mraku (kompjuter, digitalni sat, displej na DVD-u), predlaže klinički psiholog Mišel Breus, autor dela Beauty Sleep (Spavanje za lepotu). Ako nikako ne možete da ubijete svaki tračak svetlosti, na oči stavite masku za spavanje.
Neredovna ishrana
Ukoliko često preskačete obroke, poremetićete bioritam organizma koji više neće imati osećaj kada je vreme za spavanje. „Razlog tome je naš unutrašnji sat koji u skladu sa spoljašnjim faktorima diktira telu kada je vreme za spavanje, a kada za buđenje“, objašnjava Breaus. Kada se životne navike svakodnevno menjaju, tako da jednom večerate u 8, drugi put u 10, a ponekad 6, organizmu je teško da zapamti u koje vreme treba da počne sa usporavanjem svih funkcija i pripremi se za san.Rešenje: Trudite se da uravnotežite svoje životne navike koliko je to moguće. Vitamin B reguliše ritam spavanja, unosite pojedine namirnice koje su bogate njime (žitarice, lešnik, brokoli i krompir).
Večernja energija
Uobičajeni scenario: tokom dana ste toliko aktivni i puni energije, pa vam je uveče teško da umirite organizam. Ova pojava je još učestalija sa dolaskom sunčanih dana koje nikako ne treba da provedete u krevetu. Iskoristite svaki trenutak za šetnju i aktivnosti koje u vama bude energiju i pozitivne emocije. Ali, imajte na umu da ćete kasnije uveče imati problem da utonete u san. Evo šta je verovatno razlog tome: talas energije koji nas zapljusne obično s proleća može da uzrokuje unutrašnji nemir i pojačano lučenje kortizola i adrenalina. Ovako udruženi oni nikako ne idu naruku snu, kaže Breus. Ukoliko još u toku dana konzumirate kafu i gazirane napitke, šanse da lako zaspite su minimalne. Rešenje: Uveče praktikujte mirnije aktivnosti koje će spustiti nivo ovih hormona i pripremiti telo za san. Čitanje knjige je dobar predlog.
Beauty režim
Obratite pažnju na to šta stavljate na lice pre nego što ugasite svetla. Određeni mirisi i sastojci u kremama razbuđuju mozak i ubrzavaju njegove funkcije umesto da ih uspore. Jedan od najjačih mirisa je pepermint, pa su sredstva za umivanje lica i zubne paste koje ga sadrže u sebi neprijatelji sna, kaže Harisova. Eukaliptus i ruzmarin takođe pojačavaju budnost.Rešenje: Ostavite proizvode sa energetskim delovanjem za jutro kada vam je potrebna dodatna pomoć da se aktivirate. „Popodne i uveče perite zube blažim pastama, a beauty rituale bazi-rajte na proizvodima koji sadrže lavandu, na primer, jer ova biljka ima umirujuće delovanje“, objašnjava Harisova.
Menstrualni ciklus
Da li ste primetili da nekoliko dana pre menstruacije imate nesanicu? Razlog je opadanje nivoa progesterona, koji vam inače pomaže u pokušajima da zaspite, u predmenstrualnom periodu, objašnjava Ketrin A. Li sa Univerziteta Kalifornija u San Francisku.Rešenje: Pripremite se da ćete manje spavati i umesto da se nervirate, iskoristite više vremena koje ćete imati da se usredsredite na aktivnosti za koje inače nemate vremena.
Ispijanje alkohola kasno uveče
Alkohol ima umirujuće delovanje i zato će čaša vina neposredno pre odlaska u krevet imati blagotvorno dejstvo na san. Ali, nažalost, ovo stanje pospanosti ne traje dugo. „Delovanje alkohola u organizmu se brzo menja i te promene uglavnom prekidaju san“, kaže klinički psiholog Ana Bartoluči, predsednica zdravstvene službe za nesanicu i ponaša-nje iz Atlante.Rešenje: Planirajte piće najmanje četiri sata pre odlaska na spavanje. Toliko vremena je potrebno organizmu da u potpunosti preradi alkohol. Tako ćete izbeći uznemirujuće simptome neposredno pred odlazak u krevet.
Iščekivanje
Stručnjaci kažu da je optimalna količina sna koja nam je potrebna da bi organizam normalno funkcionisao osam sati dnevno, mada je nekim osobama potrebno više od toga, dok druge odlično funkcionišu i posle samo šest, pet ili čak četiri sata spavanja. „Ali, ako na duže staze spavate više nego što je organizmu zaista potrebno, doći ćete u fazu kada ćete imati problem da zaspite ili da se budite suviše rano“, objašnjava Bartolučijeva.Rešenje: Odredite koliko je sna vašem organizmu zaista potrebno tako što sedam dana zaredom nećete koristiti budilnik. Ako se poslednjeg dana probudite posle sedam sati sna, verovatno je to vaš broj.
Izvor: Pressonline
Nema komentara.