Radijacioni enteritis, kolitis i proktitis česti su posle primena radioterapije u lečenju mahgnih oboljenja u abdomenu i karlici.

Radijacioni enteritis, kolitis i proktitis česti su posle primena radioterapije u lečenju mahgnih oboljenja u abdomenu i karlici.

 

Patologija. Najčešće su zahvaćeni rektum, sigmoidni kolon i ileum. Akutno radijaciono oštećenje izaziva akutnu inflamaciju, s razvojem apscesa u kriptama. U toku narednih meseci i godina creva mogu da fibroziraju i ispolje se stenoze. Osnovna lezija je oštećenje endotelnih ćelija arterija u submukozi. Razvija se endarteritis, koji uzrokuje ishemiju, atrofiju sluznice i ulceracije koje mogu da se komplikuju fistulama i apscesom.

Klinička slika. U akutnoj fazi, koja nastaje prvih dana po započinjanju radioterapije, ispoljen je bol u trbuhu i proliv. Kada je pretežno oštećen kolon i rektum, stolica sadrži krv i mukus. Oštećenje tankog creva ispoljava se mučninom, kolikama i vodenastim prohvom. Hronična faza započinje 6 do 12 meseci posle radioterapije,Pregled često pokazuje gubitak u težini i malnutriciju. Nije lako razhkovati recidiv tumora od radijacionog oštećenja creva. Pregled abdomena ne daje posebne specifične znake.

Dijagnoza. U akutnoj fazi promene rektuma, viđene pri rektoskopiji, obično su kao u ulceroznom proktitisu . Raširenost promena se određuje fektosigmoidoskopijom, kolonoskopijom i irigografijom. Zapažaju se karakteristične ulceracije okružene teleangiektazijama. Mukoza može da bude granulirana. Rendgenski pregled tankog creva barijumom može da pokaže strikture i fistule. Primenjuju se funkcioni testovi apsorpcije: trodnevno sakupljanje stolice da se dokaže steatoreja a Schillingov i 75SeHCAT test da se ispita funkcija terminalnog ileuma.

Lečenje. Ne postoji specifično lečenje. U akutnoj fazi proliv se leči opioidnim antidijaroicima (npr. loperamid 2 mg, 3 do 4 puta na dan). Hronično oboljenje kolona i rektuma može se tretirati lekovima koji se upotrebljavaju u ulceroznom kolitisu. Nutritivna nadoknada je često potrebna -kada se ispoljava malapsorpcija. Antibiotici se upotrebljavaju ako postoji bakterijska kolonizacija tankog creva, a anjonske izmenjivačke smole ako je proliv posledica oštećenja terminalnog ileuma  što se može pokušati i kada je proliv u akutnoj fazi obilan i vodenast. Hirurško lečenje se izbegava jer je oštećenu sluznicu teško resekovati i anastomozirati, semkada se ispolji opstrukcij a ili neka druga ozbiljna komplikacija.