Starost bolesnika. Alergijske reakcije na lekove najčešće se javljaju 20-40 godine životne starosti, međutim, javljaju se i kod dece. Moguće su teške anafilaktičke reakcije kod beba koje su po prvi put primile penicilinske Iekove.
Starost bolesnika. Alergijske reakcije na lekove najčešće se javljaju 20-40 godine životne starosti, međutim, javljaju se i kod dece. Moguće su teške anafilaktičke reakcije kod beba koje su po prvi put primile penicilinske Iekove. Preko krvi majke (pre rođenja) j mleka majke (posle rođenje) dete se pasivno senzibiliše i stvara specifična antitela iz klase imunoglobulina E, jer od 32-ge nedelje intrauterinog razvoja sintetiše ova antitela. Starije osobe se teže senzibilišu na lekove usled fiziološke imimološke tolerancije.

Pol bolesnika. Osobe ženskog pola češće uzimaju lekove, naročito analgetička sredstva i to je jedini razlog češćeg ispoljavanja alergijskih reakcija na lekove kod osoba ženskog pola.

Atopijska konstitucija. — Osobe s atopijskom konstitueijom češće ispoljavaju alergijski rinitis i astmu, alergijske reakcije na hranu i atopijski dermatitis, ali ne i alergijske reakcije na lekove, čak ni kada su penicilinski lekovi u pitanju.

Prateče bolesti. Osobe s infektivnom mononukleozom i limfatičkom leukemijom imaju visoku učestalost makulopapulnog raša na Ampicilin, za koji se smatra da nije imunske prirode. Bolesnici sa sarkoidozom teže razvijaju kontaktni dermatitis, ali razvijaju anafilaktičku reakciju. Imunosupresivni lekovi (kod bolesnika kome je obavljena transplantacija nekog organa) izazivaju depresiju limfocita T, koji svojom supresijom regulišu sintezu antitela iz klase imunoglobulina E i povećavaju mogućnost razvoja anafilaktičke reakcije na Iek.