Medulski karcinom je maligni tumor sastavljen od parafolikulamih ili C-ćelija štitaste žlezde, ćelija koje luče kalcitonin.

Medulski karcinom je maligni tumor sastavljen od parafolikulamih ili C-ćelija štitaste žlezde, ćelija koje luče kalcitonin.
Medulski karcinom manifestuje se kao solidni nodus u štitastoj žlezdi, često čvrste konzistencije, koji na scintigramu ne vezuje radiojod (hladni nodus), sa ranim metastazama u iimfnim žlezdama vrata. Kasnije metastaze se šire u medijastinum, pluća, jetru i kosti.
Medulski karcinom luči velike1 količine kalcitonina i odgovara još jačom sekrecijom na provokativne testove (pentagastrin ili intravenski datkalcijum). Uprkos činjenici da KT smanjuje koncentraciju kalcijuma, nivo kalcijuma i fosfata u serumu ovih bolesnika po pravilu je normalan. Pored KT medulski karcinom luči i druge aktivne supstancije: prolaktin oslobađajući hornion (nastaje hiperprolaktinemija i galaktoreja), CRF i ACTH (Cushingov sindrom prisutan je u 5% slučajeva) i biogene amine. Dijareja je prisutna u 20% slučajeva.
Da bi se potvrdila dijagnoza, odlučujući je nalaz visokih vrednosti kalcitonina. Za ranu dijagnozu tumora služe povišene vrednosti prethodnika kalcitonina (katakalcin). Pored sporadičnih slučajeva, medulski karcinom javlja se i u sklopu multiple endokrine neoplazije (MEN), uz odgovarajuće udružene kliničke slike.

 

Lečenje. Lečenje je hirurško totalna tireoidektomija. U slučaju postojanja MEN i udruženog feohromocitoma, neophodno je prvo sanirati feohromocitom. Citostatici, radioaktivne supstancije ili zračenje pokazuju vrlo slabe rezultate u lečenju medulskog karcinoma.