Jednostavne promene u ishrani i načinu života pokazale su se kao efikasne u prevenciji ili odlaganju dijabetesa tipa 2.  Jedan od načina smanjenja rizika, koji predlažu zdravstveni stručnjaci, su promene u ishrani koje je jednostavno uklopiti u svakodnevne obroke.

 

Jednostavne promene u ishrani i načinu života pokazale su se kao efikasne u prevenciji ili odlaganju dijabetesa tipa 2.  Jedan od načina smanjenja rizika, koji predlažu zdravstveni stručnjaci, su promene u ishrani koje je jednostavno uklopiti u svakodnevne obroke.

Jedna od tih jednostavnih promena je upotreba niskokalorijskih zaslađivača koji imaju važnu ulogu u kontroli unosa kako kalorija tako i prerađenih ugljenih hidrata kod ljudi sa dijabetesom.

Niskokalorijski zaslađivači mogu da pomognu osobama sa dijabetesom tako što  im omogućuju veći izbor hrane i zadovoljstvo koje pruža sladak ukus, a pri tome ne doprinose povećanju nivoa šećera u krvi niti povećavaju potrebe za insulinom. U 2012. godini, Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) zaključila je da “konzumiranje hrane i pića koji sadrže niskokalorijske zaslađivače umesto šećera značajno manje povećava nivo šećera u krvi  u poređenju sa hranom i pićem koji sadrže šećer”.

Trudnice kojima preti rizik od gestacionog dijabetesa mogu bezbedno da koriste niskokalorijske zaslađivače i da uživaju u slatkim proizvodima bez uticaja na njihovo zdravlje ili zdravlje njihovog nerođenog deteta.

Smanjite unos kalorija i ugljenih hidrata na pametan način:

  • Koristite „lajt“ varijante negaziranih pića koje sadrže  niskokalorijske zaslađivače. To će smanjiti unos kalorija za oko 100 kcal po čaši.
  • Ukoliko pijete tople napitke (čaj, kafu, toplu čokoladu), umesto šećera  upotrebite neki niskokalorijski zaslađivač (1 kašičica šećera sadrži 16 kcal).
  • Zadovoljite želju za slatkom hranom uz žele sa niskokalorijskim zaslađivačima umesto uz kolač ili pitu.