kriptococozaKriptokokoza je gljivično oboljenje sa primarnim žarištem u plućima i hematogenom diseminacijom na meningama, koje iz- aziva Cryptococcus neoformans.

 

kriptococozaKriptokokoza je gljivično oboljenje sa primarnim žarištem u plućima i hematogenom diseminacijom na meningama, koje iz- aziva Cryptococcus neoformans je izražena kod osoba koje već imaju neke hronične bolesti sa gubitkom imuniteta (SIDA), maligne bolesti krvi ili su podvrgnute imunosupresivnoj terapiji.

Etiologija i epidemiologija

Gljivica Cryptococcus neoformans nalazi se kao saprofit u intestinalnom traktu čoveka, golubova i drugih ptica, zatim na voću i povrću.

Čovek se može zaraziti aerogeno iz spolj- ne sredine, ali i patogenom aktivnošću sopstvenih saproftta. Patogenost ove gljivice

Klin ička slika

Klinički simptomi odgovaraju primarnom žarištu na plućima. Bolesnik ima produženo suv kašalj, probade i otežano disanje. Izražene su radiografske promene u obliku brojnih nodularnih inflltrata, više pri bazama, difuzno i obostrano.

Iz plućnog ognjišta hematogenim putem nastaje meningoencefalitis, a moguće su i promene na kostima, koži i bubrezima.

Kriptokokozni meningitis obično počinje postepeno sa glavoboljom, smetnjama vida i mentalnim poremećajima sa konfuzijom, depresijom i teškoćama u govoru. Kod bolesnika je izražen meningealni sindrom, a nalaz u likvoru je sličan kao kod tuberkuloznog meningitisa. Ovo je teško oboljenje sa lošom prognozom.

Dijagnoza I lečenje

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i nalaza gljivice Cryptococcus neoformans u sputumu ili likvoru.

Lek izbora je amfotericin B u dozi od 0,3 do 1 mg/kg intravenski do ukupne doze 1,5- 2 gr, sa ili bez flucitozina 150 mg/kg peroralno u četiri podeljene doze dnevno. Alternativna terapija je flukonazol u dozi od 400 mg dnevno.