Aspergiloza je gljivično oboljenje uglavnom pluća, koju najčešće izaziva Aspergillus fumigatus.
Aspergiloza je gljivično oboljenje uglavnom pluća, koju najčešće izaziva Aspergillus fumigatus.
Etiologija i epidemiologija
Gljivice iz roda Aspergillus okružuju čoveka svojim prisustvom na biljkama, pre svega na žitaricama i mahunastim plodovi- ma. Najčešćaje infekcija izazvana sojem Aspergillus fumagatus. Pošto se prenose vazduhom, ulazna vrata su gornji disajni putevi. Stanja koja olakšavaju patogeno dejstvo aspergilusa su hronične respiratorne bolesti, tuberkuloza, bronhiektazije, maligna oboljenja, sindrom stečenog gubitka imuniteta izazvan virusom humane imunodeficijencije dugotrajna terapija antibioticima, kortikosteroidima i zračenjem.
Klinička slika
Aspergiloza se najčešće javlja u toku hroničnog bronhitisa i bronhiektazija, zatim tuberkuloze pluća. Bolest počinje sa hemoptizijama, napornim i teškim disanjem, povremenim visokim temperaturama i slabljenjem organizma. Na radiografiji pluća zapažaju se pseudotumorozne infiltracije, jasno ograničene, često i sa pleuralnom reakcijom. Opisane su profesionalne aspergiloze kod radnika u industriji prerade žitarica, zrnevlja i slame, sa tipičnim simptomima astme.
Aspergilus u plućima stvara manje ili veće granulome, tzv. aspergilome, koji se dobro vide na radiografiji pluća, kao ovalne senke. U ovakvim patološkim promenama mogu nastati krvavljenja, tromboze, a ređe diseminacija gljivica krvjju i metastatski aspergilomi.
Iz lokalnih plućnih promena aspergilus se može proširiti krvlju, te se obrazuje endokarditis, kao i karakteristični gljivični apscesi u mozgu, bubrezima i slezini.
Dijagnoza i lečenje
Dijagnoza ove bolesti nije moguća na osnovu kliničkog stanja i radiografije pluča, pa je potrebna identifikacija gljivice, bilo direktno mikroskopski ili kulturom na Saburovljevoj podlozi. Mogu se koristiti i serološke reakcije imunoprecipitacije i imuno- fluorescencije.
Lečenje aspergiloze pluča je kompiikovano i zahteva lečenje osnovne bolesti i upotrebu amfotericina B intravenskim putem. Kod dobro lokalizovanih procesa preporučuje se radikalna hirurška intervencija.