Specijalistička kardiološka ordinacija Cardial Group
Adresa: Mekenzijeva 79/4, 11000 Beograd mapa
Telefoni: +381 11 24 54 453 , 11 24 49 792
Web: www.cardial.rs
E-mail: [email protected]
Razvoj i organizacija
Ordinacija „Cardial“ osnovana je 1990 godine kao kardiološka ordinacija, u Maleševskoj 23. Osnivač je dr Mila Živojinović, kardiolog.
U međuvemenu, od 1991 godine u porodici osnivača stasalo je nekoliku lekara i 2000 godine otvorena je još jedna ordinacija, u Vojvode Stepe 390.
Zbog potreba naših pacijenata i da porodica lekara kao tim bude na okupu, 2005 godine konstituisan je “Cardial Group“, u prostoru površine 200 kvm, poslovne zgrade u Makenzijevoj 79.
Zadaci preventivnog centra
Kako zdravlje kod većine građana postaje visoko vrednovano uglavnom onda kada je narušeno, cilj Preventivnog centra je da se zdravlje očuva, odnosno spreči pojava poremećaja i razboljevanja.
Zadaci Preventivnog centra odvijaju se u procesu međusobno povezanih aktivnosti usmerenih uglavnom ka zdravim građanima. Proces počinje identifikovanjem faktora rizika (ponašanja, navike i stilovi života rizični po zdravlje), a nastavlja se aktivnostima ranog otkrivanja poremećaja zdravlja i razboljevanja, primenom programa sistematskih pregleda.
Pregledi u oblasti kardiologije
U oblasti kardiologije
standardna dijagnostička procedura obuhvata:
- Pregled sa EKG-om
- Ultrazvuk
- Color Doppler
- Holter 24h
- Holter pritiska 24h
- Ergometrija-test opterećenja
Škola zdravlja
Program Škole zdravlja zasnovan je na najvažnijim zajedničkim karakteristikama hroničnih oboljenja: vodeće su na listama razboljevanja i smrtnosti, proizvode značajne ekonomske gubitke, nastaju lagano i neprimetno, traju čitav zivot i ne mogu se izlečiti, u velikoj meri zavise od faktora rizika, njihovu pojavu je moguće sprečiti a posledice ublažiti.
Kada je reč o kardovaskularnim oboljenjima kao dominantnim među hroničnim, vrlo su indikativni pokazatelji SZO, prema kojima je naša zemlja na prvom mestu po broju novootkrivenih slučajeva angine pektoris i po umiranju od ove bolesti, u Evropi u poslednjih 15 godina. Očigledno je prisustvo opšteg stresa postraumatskog vremena u kojem živimo.
Pored opšteg i pojedinačnog stresa važni faktori rizika koji doprinose nastanku i razvoju KVO su fizička neaktivnost, povišen krvni pritisak, gojaznost, dijabetes, povišene vrednosti holesterola i triglicerida i pušenje. U našoj sredini najučestaliji su pacijenti sa povišenim krvnim pritiskom i povišenim vrednostima masnoća u krvi.
Određeni tip gojaznosti utiče na povećanje rizika razboljevanja od KVO-odnosno infarkta, naročito abdominalna gojaznost gde dolazi do gomilanja masnog tkiva oko organa u trbušnoj duplji. Smatra se da je faktor rizika za dobijanje infarkta miokarda ukoliko je obim struka kod žena veći od 88 cm, a kod muškaraca prelazi 102 cm.