Mitohondrijske bolesti, koje se prenose sa majke na dijete, mogle bi se liječiti manipulacijom embriona ili jajne ćelije. Da bi se to postiglo, bebe će imati tri biološka roditelja.
Naučnici su, na nedavno održanom panelu u sklopu organizacije Ljudska fertilizacija i embriologija u Velikoj Britaniji iznijeli ideju da bi se mitohondrijske bolesti mogle liječiti manipulacijom embriona ili jajne ćelije.
Inače, mitohondriji su odgovorni za proizvodnju 90 odsto energije tijela i čitav niz ćelijskih procesa, a njihova oštećenja imaju opasne posljedice.
Za njih nema lijeka, a oštećenja na DNK prenose se isključivo sa majke na dijete, pa se naučnici nadaju da bi ovim tehnikama uspjeli da riješe taj problem.
Zbog toga oni rade na usavršavanju tehnika koje bi jezgro DNK majke spojile s mitohondrijalnom DNK donora da bi nastalo zdravo jajašce. Tako bi dijete imalo tri biološka roditelja, jer bi jajašce u sebi sadržalo i DNK donora.
„Popravljanje“ embriona podrazumijeva da se oplode dve jajne ćelije – majke i donora, i to spermom oca. Iz oba embriona bi se izdvojili dijelovi koji sadrže žensku i mušku DNK, pri čemu bi dio uzet iz embriona donora bio uništen, a onaj uzet od majke i oca ubačen u embrion donora.
Drugi postupak podrazumijeva neoplođenu jajnu ćeliju majke i donora iz kojih se izuzimaju određeni dijelovi.
Jezgra donora se ekstrahuju, a ubacuju se jezgra majke, i zatim se jajna ćelija oplodi spermom oca.
Inače, očekuje se da će tehnike biti usavršene za dvije godine, a primena na ljudima zavisiće od toga na koji način će se preći eventualne zakonske prepreke.
(MONDO)