Osteopetroza je retka bolest nastala zbog ekscesivne osteoidne produkce. Kosti su zadebljane, pojačano mineralizirane, sa uskim medularnim kanalima, sa nestankom trabekularne gradnje. Najviše zadebljaju delovi kosti koji najbrže rastu. Promene su veće ako su počele već intrauterino. Zahvataju sve kosti, takođe lubanju, što može suziti kanale sa posledičnim neurološkim smetnjama. Zbog lošeg armiranja kolagenim fibrilama su te „mramorne“ kosti sklone prelomima. Vaskularizacija kosti je oskudna, isto tako osteoblastična aktivnost. Hiperkondenzirana kost je posledica ekscesivne kalcifikace osteoida, a ne sa osteoblastičnom aktivnošću izgrađene laminarne kosti

Klinićki znaci.

Zadebljane teške kosti su manje otporne na prelom. Pacenti su anemični. Aplastične aneme su posledica redukce hematopoetskog tkiva zbog smanjivanja medularnih kanala, slabe cirkulace i nestajanja spongiozne kosti. Uzročno lečenje ne postoji.

Osim generaliziranog oblika pojačane mineralizace skeleta poznamo i atipične oblike koje možemo svrstati u nekoliko grupa.

Melorheostosis je retka bolest gde promene nisu ravnomerno raspoređene uzduž pojedine kosti, a i broj zahvaćenih kostiju je različan. U predelu promene u kostima pojavljuju se jaki bolovi i smanjena pokretljivost zglobova. Stanje se pogoršava za vreme rasta, kasne nastaje poboljšanje.

Osteopoikilosis je sledeći oblik sa tačkastom hiperostozom po čitavom skeletu dugih i kratkih kostiju. Zahvaćene su također glava, rebra i pršlenovi. Promene ne prave nikakve poteškoće, pa je otkriće slučajno.

Ostali poremećaji.

Hiperostoza može biti lokalizovana samo na dijafize dugih kostiju i glavu to je Engelmanova bolest.

Oblik gde se hiperostoza pojavljuje samo u spongioznoj kosti u vidu zrakastih hiperostotičnih pojačanja opisana je kao osteopathia striata (Vorhoove, 1924).

Potrebno je spomenuti i infantilnu kortikalnu hiperostozu (Caffeyjeva bolest). Bolest počinje u prvim nedeljama života sa formacijom subperiostalne nove kosti na dijafizama dugih kosti i mandibule. dečaci su tri puta češće pogođeni nego devojčice. Bolest počinje iznenada, sa jakim otokom i bolovima. Dete je febrilno, iritirano. Zadebljanje je tvrdo i bolno. Bolest se spontano sanira za nekoliko meseci.