Prelomi gornjeg okrajka
Prelomi olekranona (Fractura olecrani).
Prelomi olekranona nastaju obično zbog direktnog pada na lakat, pri čemu m. triceps svojom kontrakcijom vuče olekranon i zbog toga postoji veliki pomak na mestu preloma. Pokretljivost lakta je ograničena a ekstenzija se ne može izvesti. Rendgenski pregled u dva pravca potvrđuje dijagnozu.
Tretman.
Lečenje preloma, ako odlomak nije dislociran, može biti konzervativno sa doramenskim gipsom, ali u večini slučajeva lečenje ovakvih preloma je operativno. Obično fiksiramo prelom Kirschnerovim žicama. Pri kominutivnim prelomima olekranona može nastati artroza lakta.
Prelom glavice žbice (Fractura capituli radii).
Prelomi glavice radijusa nastaju obično pri padu na ruku koja je u laktu ispružena i delimično rotirana ka unutra. Moguči su različiti oblici tih preloma, od običnog otkidanja dela glavice bez dislokacije odlomaka do kominutivnih preloma. Kod dece imamo takođe ovakve prelome, ali su oni češče u vratu, na prelazu glavice u srednji deo. Uočljiv je otok, kao i izražena bolnost na pritisak u predelu glavice radijusa, naročito pri supinaciji ili pronaciji. Za dijagnostiku su potrebni dobri rendgenski snimci u dva pravca.
Tretman.
Lečenje preloma bez dislokacije je konzervativno, i to na taj način da lakat imobilišemo u trajanju od sedam do deset dana posle čega se započinje sa funkcionalnim lečenjem. Prelome sa večom dislokacijom lečimo operativno, i to tako da učvrščujemo odlomke mini šrafovima. Kod kominutivnih preloma odmah treba operativno odstraniti glavicu u celosti resekcija. Kod nepravilnog operativnog pristupa može doči do povrede n. radijalisa, što se isto može desiti sa instrumentima kada previše vršimo pritisak na dotični živac.