Prelom žbice na tipičnom mestu (Fractura radii loco tipico).
To su najčešći prelomi u donjem delu podlaktice. U anglosaksonskom govornom području taj prelom ima naziv Collesov prelom i nastaje pri padu na ruku sa dorziflektiranom šakom.
Klinička slika.
Značajna je dislokacija distalnog fragmenta u dorzalnom smeru (bajonetna deformacija). U manjem broju slučajeva dolazi do dislokacije u volarnom smeru Smithov prelom. Kod starih ljudi moguća je i dislokacija u uzdužnom smeru i takav prelom je udružen sa frakturom stiloidnog nastavka. Klinička slika je karakteristična uz bolnu osetljivost i otok kao i smanjena pokretljivost u ručnom zglobu uz nemogućnost supinacije podlaktice. Kliničku sliku potvrđujemo rendgenskim pregledom u dva pravca.
Tretman.
Lečenje većine ovakvih preloma je konzervativno i samo u retkim slučajevima kao kod kominutivnih preloma lečenje je operativno.
Pri konzervativnom lečenju nužna je repozicija preloma koju moramo učiniti u opštoj anesteziji iako je moguća repozicija i u lokalnoj anesteziji. Po dobro izvedenoj repoziciji povređenom se stavlja radijus gips koji održava prelom u pravilnom nešto hiperkorigovanom položaju. Gips se proteže od metakarpofalangealnih zglobova do lakta. Preporučljivo je da gips bude uzdužno prorezan tako da u slučaju otoka ne dođe do oštećenja kože i mišića (kompartment sindrom). Potrebna je i rendgenska kontrola posle dva dana pa posle nedelju dana i 14 dana i, konačno, pet do šest nedelja po odstranjenju gipsa.
Operativno lečenje je moguće ali sa specijalnom pločicom i šrafovima, nabodnom osteosintezom sa Kirschnerovim žicama ili sa spoljnim fiksatorom. Kada otok spadne, posebno kod konzervativnog lečenja, mogu se desiti redislokacije koje usporavaju zarastanje preloma i dovesti do ograničene pokretljivosti zgloba.
Česta je neprijatna komplikacija Sudeckova atrofija kostiju, a moguće su i povrede n. medijanusa a retko i rupture tetive m.extensor pollicis longusa.
Kod dece nemamo Colessovih preloma, štaviše kod njih su epifiziolize distalnog dela radijusa. Zbog toga moramo kod svih preloma takođe i kod subperiostalnih preloma imobilisati sa doramenskim gipsom.
Radijus-gips zadovoljava samo pri epifiziolizi distalne epifize radijusom.
Prelomi stiloidnog nastavka žbice (Abruptio processus styloidei radii). Uzrok je isto tako pad na ruku. Klinički znaci su bol i otok lokalizovani na mestu preloma. Pokretljivost ručnog zgloba je bolna i delimično ograničena.
Lečenje je po pravilu konzervativno sa radijusgipsom. Samo u retkim slučajevima pri velikim dislokacijama treba prelom operativno učvrstiti (šraf, nabodne žice). U slučaju loše repozicije može nastati artroza u ručnom zglobu.