Različite povrede kičmenog stuba uzrokuju smanjenje otpora medularnog kanala i samim tim i povrede kičmene moždine. One mogu biti samo kao manje kompresije do potpunog nagnječenja ili prekida.

U svim primerima kada dolazi do hemipareze distalno od povrede neposredno posle nesreće, kičmena moždina je u takvoj meri povređena da su neurološki ispadi ireverzibilni i da i pored operativnog zahvata ne možemo očekivati bitnije poboljšanje.

U onim slučajevima kada se klinička slika paralize razvija postepeno, nužan je operativni zahvat kojim oslobađamo medularni kanal (laminektomija), posle čega revidiramo povređeni kičmeni stub a zahvaćene pršlenove stabiliziramo. Uzroci za kompresiju mogu biti otok iste, krvarenje u spinalnom kanalu, pritisak od strane koštanih odlomaka ili pokidanog diskusa.

Frenkel je sastavio skalu za ocenu stepena povrede neuroloških struktura i deli povrede u pet grupa, i to:

A kompletna neurološka lezija ispod nivoa povrede,

B oštećenje senzibiliteta ispod povrede,

C nešto smanjena motorika,

D moguća pomeranja u zglobovima,

E bez ispada.

Na osnovu ovakve skale možemo oceniti sve povrede i posledice povređene kičmene moždine. U slučaju poboljšanja možemo očekivati prebacivanje iz jedne grupe u drugu a vrlo retko se može očekivati preskok za dve grupe.