Akne su najčešće stanje kože u svetu, ali tačni uzroci nastanka akni su nejasni. Nova studija otkriva kako uobičajeni lekovi za akne menjaju ravnotežu bakterija na našoj koži.

Isotretinoin (brendirano ime Accutane) se obično koristi za lečenje teških akni .

Međutim, lek ima brojne potencijalne nuspojave, uključujući depresiju i oštećenje jetre. Takođe uzrokuje ozbiljne urođene mane kada žene uzimaju lek tokom trudnoće.

Derivat vitamin A, izotretinoin smanjuje količinu ulja u žlezdama na koži kao i količinu ulja koja se u njima proizvodi.

Smatra se da to smanjuje nivo bakterija prisutnih u masnim područjima kože i ublažava upalu .

Na koji način izotretinoin postiže ove efekte nije poznato.

Objavljujući svoje nalaze u časopisu „Journal of Investigative Dermatology“ , istraživači sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Vašingtonu otkrivaju kako izotretinoin menja mikrobiološku floru na  koži i predlažu novi pristup načinu lečenja akni.

Bakterijske populacije „zdravije“

Dr. William H. McCoy, glavni autor studije, objašnjava da „postoje masne površine kože koje podržavaju rast određenih zajednica bakterija, i znamo da su neke od njih povezane s aknama.“

Tim je želeo da sazna da li će izotretinoin smanjiti broj takvih bakterija, posebno Cutibacterium acnes , koji je takođe poznat po svom nekadašnjem nazivu: Propionibacterium acnes .

Studija je obuhvatila 17 osoba sa aknama koje su primale izotretinoin tretman. Kontrolnu grupu činilo je osam osoba – četiri sa i četiri bez akni – koje nisu primile nikakav tretman.

Istraživački tim je prikupio uzorke sa kože na licu svakog učesnika u četiri navrata u periodu od 10 meseci.

Glavni nalazi su da je tretman isotretinoinom zaista smanjio broj C. acnes i da je povećana raznolikost bakterija na površini kože.

„Čini se da ovaj lek čini kožu manje gostoljubivom za bakterije koje izazivaju akne“, objašnjava dr. McCoy.

Koristeći metagenomičku analizu sledeće generacije, tim je takođe otkrio da se broj drugih vrsta bakterija povećao sa tretmanom izotretinoinom, koji nije bio povezan sa razvojem akni u prošlosti.

Mikrobno ‘đubrivo’ ili ‘ubica korova’

Prema istraživačkom timu, rezultati ukazuju da izotretinoin menja uslove rasta u koži u korist raznovrsnijih bakterijskih populacija, umesto da direktno menja broj prisutnih bakterija.

Ovaj efekat se nastavio i nakon prestanka tretmana i normalizacije proizvodnje masti na koži.

„Nakon tretmana, mikrobne zajednice prelaze na mešavitu populaciju koje izgledaju zdravije, i ta promena se nastavlja mesecima posle tretmana“, objašnjava dr Makedonka Mitreva, vanredni profesor medicine i viši autor studija.

Razumijevanje rada isotretinoina je samo prvi korak. Tim sada radi na većoj studiji u nadi da će poboljšati tretman akni.

“ Naša studija sugeriše da bi mogao postojati način da se na koži obezbedi neka vrsta mikrobiološkog“ đubriva „ili“ ubica korova „da bi se pomoglo u rastu zdravih mikroba.“ – Dr. Villiam H. McCoy

Ko bi verovatno imao koristi od toga? Smanjenje potencijalnih nuspojava povezanih sa izotretinoinom bi svakako bio plus za one koji uzimaju lek.

Za trudnice sa teškim aknama, to može biti veoma korisno.

„Žene često ne leče akne tokom trudnoće, jer jednostavno nema dobrih terapija koje su potpuno bezbedne za korišćenje u tom periodu“, objašnjava dr. McCoy, dodajući: „Potrebne su im druge opcije.“