Psihološki poremećaji u 20 do 40 posto slučajeva češće pogađaju žene zbog čega ih mnogi proglašavaju labilnijim polom, ali pravi krivac su njihove brojne društvene uloge, pokazala je studija Univerziteta Oksford.

Tako je stres povezan s društvenim pritiskom da budu dobre supruge, ćerke, majke i prijateljice, ali da se istovremeno i ostvare u karijeri, najčešći uzrok depresije, fobija i napada panike kod pripadnica nežnijeg pola.

***Oblik tela modernog muškarca: Sedam vrsta građe

„Razlika među polovima nastaje zbog životnih uslova u kojima se žena nalazi, a ne zbog genetske predispozicije i pola,“ objašnjava profesor Daniel Friman sa Univerziteta Oksford.

Dodaje da je moderno doba rezultiralo očekivanjima da žene ostvaruju sve društvene uloge, a pritom izgledaju lepo i budu zadovoljne. Žene i dalje preuzimaju većinu poslova u kući, a i dalje su potplaćene u poslovnom svetu iako rade na istom radnom mestu kao i njihove muške kolege.

„Zbog takvog pritiska često se osećaju nedoraslo i kao da su izneverile očekivanja, a kako su sklonije samokritici, podložnije su i mentalnim oboljenjima,“ tvrdi Friman.

Ipak, ni muškarcima nije lako, a oni kao izlaz iz stresnih situacija koriste razne poroke, poput alkohola, droge ili drugih zavisnosti. „Dok su žene sklonije depresiji, muškarci češće imaju problema s kontrolisanjem besa i agresivnim ispadima,“ dodaje Friman.

***Mršavljenje bez znoja: Šest vežbi za koje ne treba da ustanete s stolice (FOTO)

***Najbolji put do ravnog stomaka: Siti bez salceta i nadutosti

(24sata, Foto: Gulliver/Thinkstock)

PODELI DUGME

email print  

Izvor: S media, Foto: Gulliver/Thinkstock