I pri anatomskim promenama ili funkcionalnim poremećajima prednjeg režnja hipofize može doći do amenoreje kao simptoma bolesti. Tumori hipofize, njena nedovoljna razvijenost, oštećenja izazvana bolestima ili cirkuiatormm promenama, hiperprolaktemija, glavni su uzrocmci amenoreje.
I pri anatomskim promenama ili funkcionalnim poremećajima prednjeg režnja hipofize može doći do amenoreje kao simptoma bolesti. Tumori hipofize, njena nedovoljna razvijenost, oštećenja izazvana bolestima ili cirkuiatormm promenama, hiperprolaktemija, glavni su uzrocmci amenoreje. Kod takvih bolesnica smanjeno ie ili ugašeno lučenje gonadotropmh hormona, a samim tim smanjena je i aktivnost jajnika. Zbog toga kod njih izostaje sazrevanje jajnih ćelija, ovulaciia i stvaranie estrogena i progesterona. Dojke takvih žena su nerazviiene, a sluzokoža materice 1 vagine atrofična. Lečenie treba da bude po mogućnosti nzročno. Ako. to nije moguće. onda treba davati gonadostimuline. Hipofizna amenoreja obično je jedan o’d simptoma u sklopu opisanih sindroma. Jedan od njih je hipofizni infantilizam koji se ispoljava zakašnjenjem u psihičkom i fizičkom razvoju. Tu je ošlećena funkcija stvaranja hormona rasta, gonadotropnih, a ponekad i drugih hormona, što upotpunjuje sliku bolesti. Kod gigantizma ili akromegalije obično postoji tumor eozinofiinih. ćelija prednjeg režnja hipofize, praćen njihovom pojačanom aktivnošću. Istovremeno sa .povećanjem produkcije hormona rasta često je poremećena i funkcija štitne i nadbubrežne žlezde. U početku su ova stanja praćena pojačanim menstruacijama, ali ubrzo zatim nastupa sekundarna amenoreja.
CUSHINGOV SINDROM
Karakterišu ga hiperplazija i pojačana aktivnost bazotilnih ćelna prednieg režnja hipofize. Zajedno sa ovim zapaža se hiperplazna kore nadbubrega. Bolesnici se gomila potkožno masno tkivo i zadržava tečnost u njemu. Postoji dakle gojaznost sa tankim nogama i okruglim licem koje liči na pun mesec. Ovaj sindrom praćen je mišićnom slabošću, hirzutizmom, hipertenzijom, policitemijom, osteoporozom i amenorejom ili oligomenorejom Često se zapaža glikozurija, jer je prag tolerancije ugljenih hidrata snižen. Istovremeno. u organizmu se zadržava natrijum, a izbacuje kalijum.
SIMMONDSOVA BOLEST
Simondsova bolest je posledica teškog oštećenja prednjeg režnja hipofize,.sa manjim ili većim poremećajem njegovih osnovnih aktivnosti. Prema stepenu oštećenja sreće se i različita težina sindroma. Izraženu kliničku sliku karakteriše amenoreja, gubitak libida, znaci hipotireoidizma. Ako je žena u babinjama, nastupa prekid laktacije. Kosmatost sa stidnog predela i ispod pazuha iščezava. Genitalni organi, a naročito materica, atrofišu. Koža bolesnice je bledožuta, i količina pigmenta u njoj znatno smanjena. Bolesriica je malaksala i osetljiva na hlađnoču.
SHEEHANOV SINDROM
Takođe je posleđica lezije hipofize. On se obično javlia posle teških porođaia ili odmaklih pobacaja praćenih obilnim krvavljenjem iz materice. Fatoanatomski supstrat ovog ozbiijnog poretiiećaja, koji je srećom veoma redak, jeste tromhoza arteriie koja ishranjuje prednji režani hinofize. što uslovljava manji ili veći poremećaj njegovih funkcija. Simptomi koji prate oboljenje zavise od veličine i lokalizacije oštećenja u prednjem režnju hipofize, odnosno da li je i u kojoj meri oštećena gonadotropna, adrenokortikotropna i tireotropna funkcija hipofize. Prema tome, kod bolesnice se mogu javiti sekundarna amenoreja, prekid laktacije, redukcija sekundarnih seksualnih znakova, atrofija genitalnih organa, iščezavanje dlakavosti sa kosmatih delova tela, adinamija, bledožućkasta boja kože sa znacima miksedema, smanjena životna aktivnost, ravnodušnost itd. Simptomi bolesti su, dakle, različiti i zavise od stepena oštećenja hipotize. Lećenje je simptomatsko i supstituciono. Bolesnici se daju hormoni koji joj nedostaju. Prvenstveno treba pokusati ša hormonima hipofize, pa ako režultat ižoštarie, treba davati ovarijalne hormone. Ukoliko je moguće, veoma je korisna nova trudnoća icoja može da izazove hipertorifju i hiperfunkciju očuvanog dela prednjeg režnja hipofize.