Šta je analna fistula?
Analna fistula je mali tunel koji povezuje apsces, inficiranu šupljinu u anusu i otvor na koži oko anusa.
Anus je spoljašnji otvor kroz koji se izmet izbacuje iz tela. Neposredno unutar anusa nalaze se brojne male žlezde koje stvaraju sluz. Povremeno se ove žlezde začepe i mogu se zaraziti, što dovodi do apscesa. Otprilike polovina ovih apscesa može prerasti u fistulu.
Šta izaziva analnu fistulu?
Vodeći uzroci kada je u pitanju analna fistula su začepljene analne žlezde i analni apscesi. Druga, mnogo ređe, stanja koja mogu izazvati analnu fistulu uključuju:
– Crohnova bolest (upalna bolest creva)
– Zračenje (lečenje raka)
– Trauma
– Polno prenosive bolesti
– Divertikulitis (bolest kod koje se male kesice formiraju u debelom crevu i upale su)
– Rak
Koji su simptomi analne fistule?
Znakovi i simptomi analne fistule uključuju:
– Česti analni apscesi
– Bol i oticanje oko anusa
– Krvava ili smrdljiva drenaža (gnoj) iz otvora oko anusa. Bol se može smanjiti nakon što se fistula isuši.
– Nadraživanje kože oko anusa od drenaže
– Bol sa pokretima creva
– Krvarenje
– Groznica, zimica i opšti osećaj umora
Trebali biste videti svog lekara ako primetite neki od ovih simptoma.
Kako se dijagnostikuje analna fistula?
Vaš lekar obično može dijagnosticirati analnu fistulu pregledom područja oko anusa. Traćiće otvor na koži otvora (fistulski trakt). Lekar će tada pokušati da utvrdi koliko je dubok trakt i smer u kome ide. U mnogim slučajevima će biti drenaže sa spoljnjeg otvora.
Neke fistule možda neće biti vidljive na površini kože. U ovom slučaju, lekar će možda morati da obavi dodatne testove:
Anoskopija je postupak u kome se koristi poseban instrument za pregled vašeg anusa i rektuma.
Vaš lekar takođe može da vam naloži ultrazvuk ili MRI analnog područja kako bi se dobio bolji pregled fistulnog trakta.
Ponekad će vaš hirurg morati da vas pregleda u operacijskoj sali (koja se naziva pregledom pod anestezijom) da bi dijagnostikovao fistulu.
Ako se nađe fistula, vaš lekar će možda želeti da uradi dodatna ispitivanja kako bi utvrdio da li je stanje povezano sa Crohnovom bolešću, upalnom bolešću creva. Oko 25% ljudi sa Crohnovom bolešću razvija fistule. Među tim istraživanjima su krvni testovi, rendgenski snimci i kolonoskopija . Kolonoskopija je postupak kojim se fleksibilni, osvetljeni instrument ubacuje u debelo crevo preko anusa. Izvodi se pod svesnom sedacijom, vrstom svetlosnog anestetika.
Koji su tretmani analne fistule?
Hirurgija je gotovo uvek neophodna kako bi se izlečila analna fistula. Operaciju izvodi hirurg debelog creva i rektuma. Cilj operacije je ravnoteža između uklanjanja fistule uz istovremeno zaštitu mišića analnog sfinktera, što može uzrokovati inkontinenciju ako se ošteti.
Fistule u kojima nije uključen mali ili malo mišića sfinktera tretiraju se fistulotomijom. U ovom se postupku koža i mišići preko tunela razrežu kako bi se iz tunela pretvorili u otvoreni utor. To omogućava da se fistulski trakt zaceli odozdo prema gore.
U slučaju složenije fistule, hirurg će možda morati da postavi poseban odvod zvan seton, koji ostaje na mestu najmanje 6 nedelja. Nakon postavljanja setona, gotovo uvek se obavlja druga operacija:
Fistulotomija, ili
Postupak pomicanja unazad (fistula je prekrivena preklopom ili komadom tkiva, izvađen iz rektuma, poput vrata zamke), ili
Postupak dizanja (koža iznad fistule je otvorena, mišići sfinktera su rašireni, a fistula je vezana).
Novo lečenje fistula Crohnove bolesti je ubrizgavanje matičnih ćelija u fistulu. Vaš kolorektalni hirurg će razgovarati o svim vašim opcijama pre operacije.
Operacija fistule obično se obavlja ambulantno, što znači da pacijent može otići kući istog dana. Pacijenti koji imaju veoma velike ili duboke tunele fistule možda će morati da ostanu u bolnici kratko vreme nakon operacije. Neke fistule mogu zahtijevati nekoliko operacija da bi se riješile fistule.
Tu je i Analna Fisura – pogledajte članak
Da li je potreban bilo koji prateći tretman za analnu fistulu?
Većina fistula dobro reaguje na operaciju. Nakon operacije, vaš hirurg može preporučiti da natopite zahvaćeno područje u toploj kupki, poznatoj kao sitz kupka i da nedelju dana uzimate omekšivače stolice ili laksative.
Pošto posle operacije možete takođe da imate nešto bola ili nelagodnosti u oblasti, vaš lekar će obično ubrizgati lokalni anestetik, kao što je lidokain, kako bi umanjio nelagodu, i može vam propisati tablete za bol. Ako su opioidi propisani, obično se koriste za vrlo kratak period.
Ako se apsces i analna fistula leče pravilno i zaraste, verovatno se neće vratiti.