=““ =“:/s/2019/11/17/fb-content.png“ „0“ =“0″}

Ekstrofija mokraćne bešike je teška i retka kongenitalna anomalija, gde je mokraćni mehur otvoren na prednjem trbušnom zidu, a sluznica se direktno nastavlja na okolnu kožu. Rascjep se produžava na uretru i vanjski genitalij s prednje strane (epispadija). Lečenje je hirurško i obavlja se u više faza da bi se rekonstruirao urinarni sistem i zdelični obruč. Najvažniji problem je postizanje kontinence, što je često neuspješno.

Divertikulum mokraćne bešike je izbočenje sluznice mokraćnog me-hura kroz mišićne snopove detrusora. Pravi divertikulum je izbočenje veće od 2 cm, a ona manja nazivaju se sakulima i celulama. Kongenitalni divertikulum posledica je urođene hipomuskularizace bešike, dok je sekundarni posledica hipertrofe detrusora i povišenog intravezikalnog pritiska. Divertikuli se nalaze obično u okolini ulaska uretera u mehur, što dovodi do VUR-a. Slabo pražnjenje divertikuluma uzrokuje retenciju urina i ponovlene urinoinfekce. Divertikulum s uskim vratom i slabom drenažom urina treba ukloniti.

Stenoza vrata bešike može biti primarna, kao posledica povećane količine elastičnog tkiva i fibroze vrata bešike, a puno češće je sekundarna, zbog neuro poremećaja. Dijagnoza se postavlja MCUG-om i cistoskopijom. Lečenje je hirurško proširenje vrata bešike.

Valvula zadnjeg uretre je najčešća anomalija donjeg dela mokraćnog sistema u muškog deteta (1:5.000-8.000). Prezentirana je naborima sluznice koji se od verumontanuma šire poput zalistaka obostrano prema lateralnom zidu uretera. Za vreme mokrenja napne ih struja mokraće poput jedra na vjetru, tako da je onemogućeno uriniranje. U kliničkoj slici dominira naprezanje pri mokrenju, tanak mlaz, mokraća kaple, palpira se distendiran mehur, uremija, sepsa, uri-nomi, ascites. Posledica valvule zadnjeg uretre je dilatacija delova mokraćnog sistema smeštenih proksimalno od opstrukce. Dijagnoza se utvrđuje MCUG om.Ureteroskopijom se valvule direktno vide. Lečenje je hirurško.