Asimptomatska bakteriurija (Bacteriuria asymptomatica)

Asimptomatska bakteriurija je naziv koji označava prisustvo više od 105 bakterijskih kolonija u dve za redom date urinokulture. Javlja se u 3-7% žena između 16-65 godina au samo 0,1% muškaraca. Učestalost asimptomatske bakteriurije se povećava sa starenjem, a posebno u muškaraca posle 65 godine. Značaj asimptomatske bakteriurije i indikacije za lečenje razlikuju se u zavisnosti od toga da li je ona otkrivena kod bolesnika sa normalnim mokraćnim sistemom ih kod onih koji imaju bilo koju komplikujuću bolest ili stanje.

Nekomplikovana asimptomatska bakteriurija

Mnoge studije su ukazale da većina žena sa asimptomatskom bakteriurijom koje nisu trudne i koje nemaju komplikujući poremećaj u mokraćnom sistemu sponatano eliminišu bakterije. Međutim, neke studije su pokazale da 30% žena sa asimptomatskom bakteriurijom razvije simptomatsku infekciju u roku od godinu dana.

Lečenje nekomplikovanih asimptomatskih bakteriurija podrazumeva samo profilaktičke mere da bi se izbegla infekcija i pojava akutnih simptoma.

Asimptomatska bakteriurija (Bacteriuria asymptomatica)

Komplikovana asimptomatska bakteriurija

Asimptomatska bakteriurija je mnogo manje bezazlena u bolesnika sa nenormalnostima u mokraćnom sistemu. Tako, prisustvo bubrežnih kalkulusa predstavlja dodatni faktor rizika posebno u dilatiranoj karlici i čašicama koje se slabo dreniraju apoznataje uloga mikroorganizama, koja luče ureazu, u stvaranju kamenaca od struvita.

Kod bolesnika sa stenozom na uretroilealnoj anastomozi u okviru ileo-konduita ili sa suženjem pelvično-ureteralnog vrata i asimptomatskom bakteriurijom postoji vehki rizik da se infekcija proširi ascendentnim putem i da nastane inficirani sistem pod vehkim pritiskom. To povećava mogućnost nastanka oštećenja bubrežne funkcije i septikemije.

Asimptomatska bakteriurija u uslovima koji predisponiraju papilamu nekrozu kao što su dijabetes melitus, bolest srpastih ćehja, upotreba analgetika i nesteroidnih antiinflamatomih lekova može da bude dodatni faktor rizika za širenje infekcije i ubrzano oštećenje bubrežnog intersticijuma. Kod bolesnika koji primaju imunosupresivne lekove i imaju asimptomatsku bakteriuriju postoji veliki rizik za nastanak septikemije.

Lečenje bolesnika sa komplikovanom asimptomatskom bakteriurijom je isto kao i kod bolesnika sa simptomatskom infekcijom donjeg mokraćnog sistema.

Asimptomatska bakteriurija u trudnoći

Prevalenca asimptomatske bakteriurije kod tradnih žena jednaka je kao i u onih koje nisu tradne ah je veća kod starijih žena i višerotki. Oko 30% tradnica koje imaju asimptomatsku bakteriuriju u prvim mesecima trudnoće razviće u kasnijem periodu trudnoće akutnu infekciju gomjeg mokraćnog sistema, za razliku od onih koje nemaju bakteriuriju gde je ta učestalost oko 1%.

Lečenje asimptomatske bakteriurije u ranim mesecima tmdnoće smanjuje nastanak pijelonefritisa na manje od 5%. Lek izbora je nitrofurantoin, dok trimetoprim treba izbegavati zbog teoretskog teratogenog dejstva. Amplicilin, cefalosporini i naliksidinska kiselina su dozvoljeni da se primenjuju u trudnoći, a doze su iste kao i kod bolesnika sa simptomatskom infekcijom. Rekurentne infekcije u trudnica treba prevenirati malim profilaktičkim dozama nitrofurantoina.