Defekti atrijalnog septuma definisani su nedostatkom dela atrijalnog septuma. Dva glavna tipa atrijalnog septalnog defekta (ASD) su: – ostium secundum i – ostium primum
Ostium sekundum javlja se u postotku od 70% slučajeva svih defekta ASD i definisan je nedostatkom septalnog tkiva rege fossa ovalis. Ostium primum defekt predstavlja deficenciju atrioventrikularnog septuma karakteriziranu: – abnormalnim atrioventrikularnim spojem, – abnormalnim atrioventrikularnim valvulama (trivelarna leva atrioventri-kularna valvula kao ključni znak), – interatrijalnom komunikacijom izmedu inferironog dela septuma i atrio-ventrikularnih valvula.
Defekt sinis venosus lociran je u ustima SVK, visoko u atrijalnom septumu i često je udružen sa anomalnim utokom desnostrane plućne vene.
Osnovna patofiziologija podrazumeva levo-desno (L-D) šantiranje krvi. Stepen šanta zavisi od veličine defekta, relativne usaglašenosti desnog i levog ventrikula i relativne plućne i sistemske vaskularne rezistence.
Klinička slika
Simptomi
– pacenti su bez simptoma, vitke konstituce,
– česte respiratorne infekce,
– srčano zatajenje,
– aritme.
Fizikalni nalaz: auskultira se fiksno široko udvojen II ton (zbog desnog i levog atrijalnog pritiska i volumena koji su isti i u inspiriju i ekspiriju); ejekcioni sistolni šum najbole čujan u 2.interkostalnom prostoru levo- zbog povećanog protoka kroz izlazni trakt DV zbog L-D šanta. Audibilna je i mezodijastolna buka zbog trikuspidne regurgitace uzrokovana L-D šantom na atrijalnom nivou.
Pretrage
Rtg snimak srca i pluća: pokaže kardiomegaliju (uvećanje desnog atrija i desnog ventrikula), naznačen plućni vaskularni crtež uz prominentnu glavnu plućnu arteriju, sa razvojem plućne hipertenze promene su i na perifernoj plućnoj vaskulaturi.
EKG: skretanje električne osovine u desno zbog uvećanja desnog ventrikula. Čest je parcijalni ili kompletan blok desne grane, ali se on može javiti i kod normalne dece. Slika 34. Kada je prisutan primum defekt najkarakterističniji znak je leva električna osovina srca ili tkz.»superiorna» QRS osovina.
Ehokardiografija: jasno prikaže anatomiju defekta, iako je kod neke stare dece i adolescenata neophodna i transezofagealna ehokardiografija koja jasno demonstrira atrijalni septum.
Tretman: Svi pacenti sa simptomima i oni sa evidentnim uvećanjem desnog atrija i desnog ventrikula zahtjevaju hirurški tretman. To je operacija na otvorenom srcu pod kardiopulmo-nalnim bajpasom, niskog rizika, kada se lezija zatvori suturama ili insercijom patcha (zakrpe) perikarda. Izvodi se u dobi između 3. i 5. godine života sa intencijom prevence oštećenja desnog srca i aritmija u kasnem životu. Transkate-terno zatvaranje sekundum atrijalnog septu-ma provodi se od ranih 90.godina plasiranjem okluzionih sredstava tkz. “umbrela” ili «Asdos», «Angel Wing», «Ampltaz» koja su uvrštena u klinička ispitivanja u Evropi i Americi. Ukoliko je defekt u regiji fossa ovalis manji, po-stoj, mogućnost i spontanog zatvaranja, a kod ne-kih pacenata i signifikatnog smanjena dijametra defekta.