Na grliću materice kao i na ostalim genitalnim organima, ne dolazi do iznenadne i nagle pojave kancerske iezije, već joj po nekoliko godina prethode izvesne promene u ćeliiama epitela iz koiih će se kasniie verovatno razviti karcinom.

Na grliću materice kao i na ostalim genitalnim organima, ne dolazi do iznenadne i nagle pojave kancerske iezije, već joj po nekoliko godina prethode izvesne promene u ćeliiama epitela iz koiih će se kasniie verovatno razviti karcinom. Te promene ne mogu se makroskopski zapaziti, mogu se otkriti samo mikroskopskim pregledom ćelija dobijenih iz cervikalnog ili vaginalnog brisa ili isečkom sumnjivog tkiva pri kolposkopskom pregledu. Pri tome, promenjene ćelije cervikalnog epitela pokazuju sve, obično u nešto manjoj meri izražene karakteristike maligne degeneracije: nejednake su po veličini. neoravilnog oblika, nukleoprotoplazmatični odnos je promenjen u korist jedra, jedra su velika, takođe nepravilnog oblika, hiperhromatična, nehomogeno obojena, citoplazma je uzana, slabije obojena. Poremećeno je prirodno ređanje ćelijskih slojeva od bazalne membrane prema površini i zapaža se veći procenat ćelija u mitozi. Ove promene, ako su manjeg intenziteta i ne zahvataju sve slojeve epitela, označavaju se kao displazija cervikalna intraepitelna neoplazija (CIN).
Displazija grlića materice može da se javi u tri stepena: lakša(CIN I), umerena(CIN II) i teška (CIN III Ca in situ). Displazija lakšeg stepena (CIN I) označava nalaz promenjenih ćelija samo u donjoj trećini epitela. Kod displaziie umerenog stepena (CINII), poremecaj stratifikacije epitela i promenjene ćelije zapažaju se od bazalnog sloja do polovine epitela, a kod displazije treceg stepena (CIN m-Ca irTšitu) promenjene ceiije epitela i poremećaj stratitikacije vide se sve do površine epitela.    
Smatra se da displazije prvog i drugog stepena posle izvesnog vremena mogu spontano ili pod dejstvom terapije da se povuku i da dođe do izlečenja (što se dešava u najvecem broju slucajeva. kod manjeg procenta se promene održavaju, a izvestan broj maligno alteriše. To se ne moze reci i za displaziju trećeg stepena, koju je dijagnosticki prilično tesko razgraničiti od preinvazivnog karcinoma. Kako se displazija trećeg stepena vremenom razvija prelaskom u preinvazivni a preko ovog u invanzivni karcinom grlića, kad se postavi dijagnoza ovog stanja, potrebno je sprovesti operativno lečenje. Inače. displazija grlića materice. kao i preinvazivni karcinom ovog organa. ne dovode do vidlijvih makroskopskih promena mada se češće nego inace otkrivaju kod leukoplakije i eritroplakije cerviksa.