Coxa vara
Varusni oblik u proksimalnom predelu femura se razvije kod svih smetnji u okoštavanju iz mehaničkih uzroka. Takav oblik redovito prati rahitis, renalni rahitis, metafizarnu displaziju, osteomalaciju, Pagetovu bolest. Varusna deformacija sa retropozicijom epifize javlja se i kod epifiziolize na femoralnom vratu. Kod coxae varae congenitae, koja nije bila pravovremeno operirana, može se pojaviti u ekstremnom obliku.
Terapija.
Kod mnogih bolesti je iz biomehaničkih razloga korisno napraviti valgizacionu osteotomiju. Potrebno je poštivati i mogučnost osteogeneze i obzirom na osnovnu bolest u suradnji sa endokrinologom ili nekim drugim specijalistom predvideti i dodatnu medikamentnu terapiju.
Coxa valga
Coxa valga je posledica neadekvatnih mišičnih sila u predelu kuka ili neadekvatno razvijenog acetabula. Taj oblik proksimalnog femura susrečemo kod urođenog iščašenja kuka, kod svih pareza i paraliza tog predela, neuromuskularnih bolesti i bolesti sa slabošču veznog tkiva i hipotonijom. Deformacija može nastati i zbog oštečenja lateralnog dela fize.
Kod te deformacije se eventualno pojavljuje pozitivan Trendelenburgov znak i Duchenneov tip hoda. Operativna korekcija dolazi u obzir ponekad kod L.c.c. Kod paretičnih udova obično nije potrebna. Kod spastičara, zbog opasnosti iščašenja, vršimo osim mišičnih transpozicija (Stephenson-Donnovani) varizaciju i plastiku krova acetabula.
Coxa antetorta
U dece često postoji pojačana unutrašnja rotacija u kukovima zbog povečane antetorzije (AT) femoralnog vrata. Ta deformacija se kod iščašenja kuka često operira. Inače se samo povečana AT ne operiše, jer se obično spontano korigira. Samo u iznimnim slučajevima vršimo derotacionu osteotomiju, i to posle 7. godine.