1. Kada osetite snažnu želju za pušenjem zabeležite koliko taj jaki poriv traje. Nikotinske krize dolaze u talasima, a traju oko tri minuta. Biće vam puno lakše kada znate da će i taj talas brzo proći.
2. Grickajte i sisajte tvrde slatkiše. Šećer pomaže kod suzbijanja želje za cigaretom, ali nemojte preterivati već kombinujte i bombone bez šećera. I čaša hladne vode može smanjiti želju za cigaretom.
3. Šetnje i vežbanje savršeni su u borbi protiv pušenja. Telo će na taj način brže prebroditi nikotinsku krizu koja je normalna kod prestanka pušenja. ***Nezdrave navike zbog kojih izgledate i 12 godina starije!
4. Osetite li snažnu želju za cigaretom pripremite sebi prijatnu kupku s eteričnim uljima poput lavande ili jasmina ili topao tuš. To će vas smiriti i opustiti.
5. Nikotinske gume za žvakanje takođe pomažu da se prebrodi nikotinska kriza, posebno u prvih desetak dana.
6. U trenutku kada osetite krizu, operite zube. Menta će trenutno smanjiti vašu želju za cigaretom. ***Žene pušači izložene ogromnom riziku od raka pluća!
7. Zamenite kafu za čaj jer tein ima slično delovanje kao kofein. Isto tako, na taj način ćete se bar u prvom delu odvikavanja rešiti navike ispijanja kafe uz koju ste sa zadovoljstvom popušili cigaretu.
8. Žvaćite gume za žvakanje s ukusom nane ili štapiće od cimeta, jer takođe pomažu kod suzbijanja želje za pušenjem i ne zaboravite kriza traje samo 3 minuta.
9. Pripremite telo za prestanak pušenja i pijte multivitamine i jedite puno voća. Isto tako pola decilitra jabukovog sirćeta pomešanog s 2 decilitra vode napitak je koji može smanjiti želju za cigaretom, piše Zadovoljna. ***Da li ste znali da pušenjem uništavate i mozak?
A koje su konkretne zdravstvene prednosti prestanaka pušenja?
Posle 20 minuta: smanjuje se broj otkucaja srca i krvni pritisak
Posle 12 sati: nivo ugljen monoksida u krvi pada na normalu
Posle 2 do 12 nedelja: poboljšava se cirkulacija i povećava funkcija pluća
Posle 1 do 9 meseci: smanjuje se kašalj i nedostatak vazduha
Posle 1 godine: rizik od koronarne bolesti srca je upola manji nego kod pušača
Posle 5 godina: smanjuje se rizik za moždani udar
Posle 10 godina: rizik od raka pluća je upola manji nego kod pušača, smanjuje se i rizik od raka usta, grla, jednjaka, bešike, materice, pankreasa
Posle 15 godina: rizik od koronarne bolesti je isti kao kod osoba koje nisu nikad pušile
Izvor: S media, foto: Gulliver/Thinkstock