Dijabetes Tvoj Tip:
Dijabetes je u svetu jako rasprostranjen i nažalost, pokazuje se da ima tendenciju za dalji i brži rast. Podaci Svetske zdravstvene organizacije nam otkrivaju da se sa ovom „slatkom bolešću“ koja ostavlja puno gorčine, bori gotovo svaka peta osoba na svetu.

Šta znamo o dijabetesu

Diabetes melitus, poznatiji kao dijabetes, šećerna ili slatka bolest, je metabolička bolest koja uzrokuje povišeni šećer u krvi, ili zbog nedostatka hormona insulin, ili zbog njegove nemogućnosti da prebaci dovoljno šećera iz krvi u naše ćelije, kako bi se on koristio za energiju ili skladištio. Ukoliko se našem telu ne pomogne da ovo prevaziđe, može da dođe do trajnog oštećenja  nerava, očiju, bubrega, krvnih sudova i drugih organa.

Dijabetes tvoj tip

Kako razlikujemo dijabetes

Tip 1 autoimuna je bolest koju ima oko 10 posto obolelih od ove bolesti. Za ovaj tip kažu da je insulin zavistan (zato što pacijent zavisi od insulina koji prima na dnevnom nivou), jer imunološki sistem napada i uništava ćelije gušterače u kojoj se proizvodi insulin. Iako se pretpostavlja da može biti uzrokovan genetskom predispozicijom, ili kao posledica poremećaja rada gušterače, ipak nije tačno definisano šta uzrokuje ovaj napad i pojavu simptoma.

Dijabetes tipa 2 najčešći je oblik ove bolesti, a javlja se kada ćelije u našem telu ne reaguju u dovoljnoj meri na insulin, a posledično se koncentracija šećera u krvi povećava. U ovom slučaju ne nastaje zbog nedostatka insulina, već insulin, iako je prisutan (ponekad i previše), nije dovoljno „aktivan“ da obavi svoj zadatak u organizmu jer mu to onemogućuju masne ćelije. Nekad su ga zvali starački dijabetes, jer se uglavnom pojavljivao u starijem životnom dobu, ali nažalost danas, sve više gojazne dece pati od ove hronične bolesti.

Treći tip je Gestacijski dijabetes, a javlja se kada je povišen šećer u krvi tokom trudnoće, a najčešće se dijagnostikuje u srednjoj i kasnoj trudnoći. Hormoni koji blokiraju insulin koji proizvodi placenta su glavni krivci za ovu vrstu dijabetesa.

U velikom porastu

Broj obolelih je jako visok i kontinuirano raste, što je činjenica koju ne treba da ignorišemo. Kada pogledamo brojke, saznajemo da se radi o čak 463 miliona obolelih u 2020. godini. Predviđanja govore da će taj broj porasti za 51% u sledećih 25 godina, što bi značilo da će se ta brojka povećati do vrtoglavih 700 miliona slučajeva. 

Prepoznajte simptome

Kako bismo na vreme reagovali, potrebno je redovno kontrolisati šećer u krvi i slušati svoje telo. Prvi simptomi koji nas upozoravaju mogu biti toliko blagi da ih i ne primećujemo, što najčešće ide uz dijabetes tip 2. Jedna polovina ljudi koji imaju dijabetes i ne zna da ga ima. Obično postanu svesni tek kada nastanu problemi zbog dugotrajne štete uzrokovane bolešću.

Tip 1 je potpuno drugačiji i ozbiljniji, jer se u ovom slučaju simptomi brzo razvijaju, pa se samim tim pre i primete.

Iako su različiti, oba tipa dijabetesa alarmiraju identične znakove upozorenja a to su: žeđ i suvoća usta, učestalo mokrenje, gubitak težine, pojačana glad, hroničan umor, iscrpljenost, zamućen vid, trnci u stopalima, sporo zarastanje rana i infekcije.

Dijabetes Tvoj Tip

Iako izlečenje u ovom trenutku ne postoji, postoje lekovi koji mogu mnogo da pomognu organizmu da ovaj nedostatak prevazidje. Svaka osoba je individua za sebe, ima svoje navike i funkcioniše na svoj način, pa samim tim i mere koje preduzimamo kao i terapija koju dobijamo treba da bude prilagodjena svakom ponaosob.

Treba da imamo u vidu da je dijabetes do pre sto godina bio akutna bolest od koje se umiralo za jako kratko vreme, dok je danas zahvaljujići terapiji koja postoji, dijabetes hronična bolest sa kojom može dugo i kvalitetno da se živi.

Tu je i članak „Prirodni lekovi za dijabetes – biljke koje regulišu nivo šecera u krvi

Prirodni-lekovi-za-dijabetes