To su povrede zglobova koje nastaju zbog prekomernog delovanja sila na zglob, koji dođe zbog toga u nefiziološki položaj i dolazi do povrede vezivnog aparata:

–           ligamenti se nategnu ili rastegnu što umanjuje stabilnost zgloba;

–           jača istegnuča ligamenata ili delimične rupture ligamenata dovode do večih poremečaja vezivnog aparata što uzrokuje nestabilnost povređenog zgloba. Najčešče su distorzije u skočnom zglobu i kolenu.

Klinički znaci

Značajna je anamneza, jak otok, pri težim distorzijama nastupa posle nekoliko sati izraženi hematom. Osetljivost zahvačenih ligamenata na pritisak ili na pomeranje je takođe prisutna.

Dijagnostika.

 Zbog isključivanja povrede kostiju potreban je rendgenski pregled u dva pravca. Uradi se pregled funkcionalnosti zgloba, utvrđuje se postojanje izliva u zglobu (balottement), isključuje se lezija cirkulatornih i nervnih elemenata u povređenoj regiji.

Tretman

Pri manjim distorzijama lečenje je isto kao i kod kontuzija a pri težim obavezna je gipsana imobilizacija longetom. Izliv u zglobu treba evakuisati. Imobilizacija stoji dve do četiri nedele.

Kod najtežih distorzija dolazi do potpunog prekida ligamenata. Takve prekide ligamenata nalazimo pre svega kod povreda u predelu kolena, skočnog zgloba i palca na ruci. Prekinuti ligamenti u akromioklavikularnom predelu se nazivaju sindezmoliza.