dojenjeNova studija sa Telethon Instituta za zdravlje dece iz Perta utvrdila je da deca koja su uglavnom dojena tokom prvih šest meseci (ili duže) postižu značajno viši akademski rezulata do 10 godina starosti, a posebno dečaci.

dojenjeNova studija sa Telethon Instituta za zdravlje dece iz Perta utvrdila je da deca koja su uglavnom dojena tokom prvih šest meseci (ili duže) postižu značajno viši akademski rezulata do 10 godina starosti, a posebno dečaci.

Studija “ Trajanje dojenja i školsko postignuće na 10 godina“, je objavljen u januaru 2011 u vodećem međunarodnom časopisu Pedijatrija.
Analiza je urađena iz podataka iz “Rejn studija”, koja je pratila rast i razvoj 2.800 dece rođene između 1989 i 1991.

Akademski podaci su prikupljeni za 1.038 dece koja ispunjavaju uslove nakon 10 godina. Nakon korigovanja za pol, porodične prihode i verbalne interakcije sa majkom, dečacima su utvrđeni poboljšani akademski rezultati iz matematike, čitanja i pisanja, ako su dojeni šest meseci ili duže. Postojala je i mala korist za čitanje kod devojčica.

Koautor profesor Wendy Oddy istakla je da je studija pružila više dokaza o prednosti dojenja za šest meseci ili duže.
„Postoji više načina da dojenje poveća školsko postignuće. Mi znamo da postoje vitalne hranjive materije u mleku koje podržavaju razvoj mozga, naročito prisustvo dugog lanca masnih kiselina.“ Rakla je Dr Oddy.

„Prethodna istraživanja su pokazala da dojenje kod dečaka ubrzava sazrevanje. Dečaci znaju da budu osetljiviji na promene tokom kritičnog perioda razvoja za razliku od devojčica , pa neuro-zaštitni efekat estrodiola, ženskog hormona u majčinom mleku, ima veću korist za dečake.

Dojenje takođe ima pozitivan uticaj na odnos majka-dete, pa tako omogućava vezivanje, interakciju i indirektno, kognitivni razvoj. Brojne studije su otkrile da muške bebe više zavise od pažni majke u razvoju svojih kognitivnih i jezičkih veština. „

Direktor Instituta profesor Fiona Stanley kaže da studija pokazuje potrebu da zajednica pruži više pomoći i podrške ženama da doje.
„Važno je da se dojenje posle šest meseci vidi kao normalna stvar.

„Efekat dojenja u akademskom razvoju deteta je skroman, najznačajniji faktor obrazovnih sposobnosti je vreme koje roditelji provode čitajući sa detetom. Ovo ukazuje na značajnu ulogu negovanja radne navike kod deteta. „

Izvor: Telethon Institute for Child Health ResearchPediatrics