Dve osobe izlečene od SIDE?
Bez tragova virusa, nakon što su bili podvrgnuti transplantaciji matičnih ćelija.
Nakon transplantacije matičnih ćelija, koja se koristi i kod obolelih od kancera, dva pacijenta, koji su bili nosioci HIV virusa, sada nemaju tragove virusa u svom sistemu, a lekove koje su ranije koristili, nisu uzimali nekoliko nedelja, preneli su danas lekari.
Međutim, lekari upozoravaju da je prerano da se kaže da su pacijenti definitivno izlečeni, jer pređašnju trepiju nisu uzimali samo sedam, odnsono 15 nedelja.
Istraživanje, na čelu sa dr Timotijem Henrišom, medicinskog fakulteta u Harvardu i Brigamu i ženske bolnice u Bostonu, izneo je nalaze Međunarodnom udruženju za SIDU, na konfernciji o patogenezi HIV-a, lečenju i prevenciji.
„Pacijenti su dobro“, rekao je Henriš na konferenciji, kako prenosi Asoušiejted Pres. „Rezultati su obećavajući, ali još ne možemo da tvrdimo da su oni izlečeni. Vreme će pokazati.“.
Dva pacijenta koja su bila HIV pozitivna, obolela su od Hočkinsovog limfoma (jedan pacijent je navodno imao i druge vrste raka krvi), pa su podvrgnuta hemoterapiji, kao i transplantaciji matičnih ćelija.
Los Angeles Times je izvestio da im je transplantacija izvršena u različitio vreme. Jednom pre četiti i po, a drugom pre skoro tri godine. Iznenađujući su rezultati terapije koja je primarno primenjvana zvog druge bolesti. Ustanovljeno je da nakon ove procedure virus HIV-a ne može da se detektuje.
Međutim, Asošijeted pres je izvestio da je potrebno više vremena da se utvrdi da li se virus HIV krije na drugim mestima u telu. Dr Robert Siciliano Džon Hopkins univerziteta je objasnio, u saopštenju, da će možda biti potrebno više od godinu dana da bi se uverili da nema recidiva, tj. da se bolest neće vratiti, a lekari će morati da nastave sa praćenjem pacijenata.
Prve vesti o ova dva slučaja pojavile su se prošle godine, na Međunarodnoj Konferenciji o SIDI 2012, kada je virus takođe bilo nemoguće detektovati, ali je još uvek primenjivana terapija, standardna za ovu bolest.
Slučajevi Henriča i njegovog tima slični su slučaju Timotija Brauna, takođe poznatog kao „berlinski pacijent,“ koji je bio podvrgnut transplantaciji matičnih ćelija u okviru protokola lečenja leukemije.
Međutim, u njegovom slučaju, matične ćelije bile su otporne na HIV, dok u slučaju dvojice pomenutih pacijenata, matične ćelije nisu imale genetsku mutaciju otpornosti na HIV. Braun je takođe dobijao intenzivnu hemioterapiju.
Los Angeles Times je izvestio da će ovaj metod verovatno biti neizvodljiv za većinu HIV pozitivnih osoba. Istaknuto je da je terapija bila uspešna jer su ove osobe imeleizvesne genetske mutacije, pa je imuini sistem postao otporan na HIV. Još jedan od razloga je i što je transplantacija koštane srži vrlo skupa procedura, sa 15 procenata smrtnosti.
Ovo je samo jedno od najnovijih otkrića u vezi sa terapijama za HIV, koje su prijavljene u poslednje vreme. Ranije ove godine ozvaničen je još jedan slučaj, beba čija je majka nosilac HIV-a, koji se smatra „funkcionalno izlečenim“, izvestio Asošijeted pres.
Beba je dobila intenzivniju, jaču od uobičajene, terapiju odmah nakon rođenja. Čak i pre nego što su lekari mogli da izvrše testiranja kako bi ustanovili da je zaražena virusom. U vreme objavljivanja ovih vesti, dete je staro dve i po godine, a terapiju za HIV ne uzima već godinu dana.
I odmah nakon pojave vesti o ovom detetu, istraživači iz Francuske prijavili su četrnaestoro „funkcionalno izlečenih“ odraslih osoba sa HIV-om, koji su vrlo rano nakon zaražavanja podvrgnuti intenzivnom tretmanu – kombinovanoj antiretrovirusnoj terapiji (CART). Njihove nivoe virusa jedva je moguće detektovati, a takođe ne moraju da primenjuju medikamentoznu terapiju..
Nema komentara.